Hogyan történhetett?

2024. november 27., szerda, Máról holnapra
Farkas Réka

Miután Románia magához tért az elnökválasztás első fordulójának sokkjából, sorjáznak a kérdések: hogyan volt ez lehetséges? Miként történhetett, hogy egy szinte ismeretlen jelölt kapta a legtöbb szavazatot, vált esélyessé az államelnöki tisztségre? Miért nem látta előretörését senki, hogyan produkáltak ennyire torz előrejelzéseket a közvélemény-kutató cégek? Hol voltak az állam ellenőrző szervei, a titkosszolgálatok?

Két dolog biztos: a kiábrándulás az aktuális hatalomból – kormányból, elnökből, történelmi pártokból – sokkal nagyobb, mint bárki gondolta; és a világháló, a közösségi média manipulációja eddig nem tapasztalt méreteket öltött. Az elsőn nem csodálkozhatunk, a politikai hatalom eddigi képviselői megdolgoztak rendesen a bizalom- és hitelvesztésért, a másodikat is sejtettük, mégsem gondoltuk, hogy ez eddig fokozódhat. Most kiderült: a politika, a politikusok is egyszerű árucikkek, jó pénzért megvásárolható az a szakember, algoritmus, amely a legtöbb „vevőhöz” juttatja el üzenetüket. Kiszámítható, ki a célközönség, mit akar hallani, milyen formában, és gyűlnek a szavazatok, milliószámra. Csakhogy mindez nincsen ingyen, sőt.

Călin Georgescu, Románia új csodagyereke azonban hivatalosan egyetlen lejt sem költött kampányára, és állítása szerint támogatást sem kapott senkitől. Ez derül ki az Állandó Választási Hatóság hétfőn közzétett listájából. Egyelőre csak egy civil szervezet, az Expert Forum kérte az új győztes kampánykiadásainak és bevételeinek kivizsgálását, hisz elképzelhetetlen, hogy egyetlen befektetett lej nélkül szerzett 23 százalékot. És bár a kampányok finanszírozásának igen szigorú szabálya van Romániában, mindeddig senkinek nem tűnt fel, hogy van egy jelölt, aki pénz nélkül dübörög a világhálón.

Érdekes az is, hogy a máskor oly éber titkosszolgálatok semmit nem érzékeltek Georgescu előretöréséből. Több ízben téma volt az elmúlt hetekben az Oroszországból vezényelt trollfarmok működése, az ilyen és hasonló ügyekért felelősek csak vállukat vonogatták, semmiről nem tudtak, nem nyilatkoztak. Egyre hihetőbb az az elmélet, hogy Georgescut éppen a titkosszolgálatok által irányított „mélyállam” találta ki, dobta harcba, hogy tompítsa Simion előretörését, ám úgy tűnik, kísérletük túl jól sikerült, a szellem kiszabadult a palackból…

A román állam ismét csődöt mondott, csakhogy ezúttal a legnagyobb pofont éppen mostani működtetői kapták, azok, akik felelősek ezért. Öröm az ürömben, hogy még nem veszett minden, Romániában az elnök hatalma viszonylagos, még ha győzne is Georgescu másfél hét múlva, parlamenti háttér nélkül keveset valósíthat meg nagyívű, messianisztikus elképzeléseiből. Nagyon sok függ tehát attól, hogy a hétvégi parlamenti választásokon milyen eredmény születik.

Ha folytatódik a történelmi pártok „büntetése”, és tarol a Georgescuhoz közel álló AUR és SOS, akkor nagy bajban lesz Románia. Ha sikerül mérsékelt szintem tartani a szélsőségeseket, van esély kimászni a gödörből, még egy kedvezőtlenül alakuló elnökválasztás után is. És egyik esetben sem mindegy, hogy lesz-e magyar képviselet a parlamentben. Ne gondoljuk hát, hogy nincs beleszólásunk, nem számít szavazatunk, hangunk. Láthattuk, az első fordulóban kétezer szavazat döntött felemelkedésről és bukásról. Voksunknak nagyobb súlya lehet, mint eddig bármikor, ezt el kell hinnünk.

 

Fotó: Albert Levente

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 110
szavazógép
2024-11-27: Közélet - Bartos Lóránt:

Megújul Szacsva műemlék temploma

Szépen alakul Szacsva XIV. századi műemlék templomának a felújítása: lekerültek az állványok, egyedül a portikusz vár még vakolásra. Ezek mellett a belső meszeléssel is elkészültek.
2024-11-27: Közélet - :

A veszély nagy, erőt kell felmutatnunk (Beszélgetés Miklós Zoltánnal, az RMDSZ képviselőjelöltjével)

Az államfőválasztások veszélyes helyzetet teremtettek, ezért a vasárnapi parlamenti választáson a magyar közösség tagjainak az eddiginél is többen kell részt venniük, erőt kell felmutatni, egyértelműen tudatni, hogy a magyarságot nem lehet félresöpörni – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán. Az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselője, szakpolitikusa szerint most a legfontosabb, hogy újra összefogjunk és egy emberként, egy hangon megálljt parancsoljunk a magyarellenességnek. Nem azért, mert az RMDSZ ezt kéri, hanem azért, mert ez nemzeti létkérdés.