A „demokratikus erők” és a „szuverenista pártok” elkezdték a kormányalakítási tárgyalásokat, konkrét eredményekről még korai beszélni, de már körvonalazódik: az új parlament két részre szakad, és a vasárnapi elnökválasztás eredményének függvényében alakít kisebb vagy nagyobb koalíciós kormányt egyik vagy másik fél.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, az államfőválasztás második fordulójába jutott jelöltje még hétfő este bejelentette: „egy Európa-párti nemzeti egységkormány” lenne a legmegfelelőbb az ország számára, amelynek a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az USR és az RMDSZ a tagja. Hasonló összetételű nagykoalíciót tartana a jelen helyzetben a legmegfelelőbbnek Kelemen Hunor is, erről a szövetségi elnök hétfői sajtótájékoztatóján, majd tegnap reggel a Kossuth rádióban beszélt. A koalíciós tapogatózások eredménye, hogy az RMDSZ kérésére az USR visszavonta a közigazgatási átszervezésre irányuló tervezetét, amelyet korábban a parlamentben iktatott – ezt Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője, közigazgatási szakpolitikus jelentette be tegnap. „A romániai magyar közösség egységet és erőt mutatott fel december 1-jén, és ezzel az erővel a többségi politikai alakulatoknak is számolniuk kell, nem dönthetnek rólunk nélkülünk. Ezzel az erővel kértük ma a parlamentben a közösségünk számára hátrányos előírásokat tartalmazó közigazgatási átszervezést előíró tervezet visszavonását, és az USR visszavonta a javaslatot” – nyilatkozta Cseke Attila.
A parlamentbe bejutott „demokratikus erők” – a PSD, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek csoportja – koalícióra lépését szorgalmazza és támogatja a PNL is, ezt az alakulat vezetőtestületének tegnapi ülése után Ilie Bolojan ügyvivő elnök jelentette be. Bolojan hangsúlyozta, a parlament összetételéből kiindulva csak ezeknek az alakulatoknak a koalícióra lépésével biztosítható a stabil többség a parlament két házában. A liberálisok ügyvivő elnöke ugyanakkor megerősítette, a PNL vezetősége Elena Lasconit támogatja az államelnök-választás második fordulójában.
Marcel Ciolacu egy lépéssel előrébb tart, a PSD elnöke tegnap arról számolt be Facebook-oldalán, hogy találkozott az USR elnökével, akivel az Európa-barát parlamenti többségről és a kormányalakítási lehetőségekről tárgyalt. Bejegyzése szerint találkozni készül azoknak a további pártoknak a vezetőivel is, akik már bejelentették, hogy részt kívánnak venni egy olyan koalícióban, amely folytatná Románia uniós forrásokból történő fejlesztését. Ciolacu lényegesnek nevezte, hogy Románia megőrizze a jelenlegi euroatlanti pályáját.
A szuverenisták oldaláról egyelőre Diana Iovanovici Şoşoacă európai parlamenti képviselő, az S. O. S. Románia Párt elnöke intézett felhívást, hogy „dolgozzanak össze” Călin Georgescu államelnökké választása és egy kormánykoalíció kialakítása érdekében. „Felszólítom a szuverenista erőket, hogy fogjanak össze, mert van lehetőség egy szuverenista kormány létrehozására – még ha kisebbségi kormány is lenne –, amely vállalja, hogy kihúzza Romániát a káoszból és a csődből” – fogalmazott Şoşoacă, aki szerint a szuverenista pártok egyensúlyt teremtenek az országban, és megőrzik, illetve visszaállítják a békét Romániában, a régióban és Európában.