Eltérően értékelik a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát

2009. február 25., szerda, Világfigyelő

Nem ítéli meg egyformán a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát (KMKF) a szlovák és a magyar parlament alkotmányügyi bizottsága ― hangzott el a két testület találkozója után tegnap Pozsonyban. ,,A Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma ügyében nem egészen értettünk egyet. A vita azonban nyitott, és folytatódni fog" ― jelentette ki újságírók előtt Mojmír Mamojka, a szlovák bizottság elnöke.

Csiha Judit, a magyar bizottság elnöke úgy vélte, hogy a KMKF működése összhangban áll a nemzetközi jogi normákkal, és elősegíti az információk cseréjét. ,,Arról beszéltünk, hogy a KMKF tiszteletben tartja a képviselők országainak szuverenitását. Gyakorlatilag ezzel az információcseréhez járul hozzá" ― fejtette ki a sajtóértekezleten Csiha Judit. A pozsonyi megbeszélés legfőbb témája a kisebbségvédelem és a KMKF jelentette. Míg a KMKF kérdésében eltérőek voltak a vélemények, addig a kisebbségvédelem terén közelebb álltak egymáshoz a nézőpontok ― jelezték a bizottsági elnökök. ,,A kisebbségvédelem keretében megvitattuk az alkotmányos jogokat, a kisebbségi törvényt és a kisebbségek képviseletéről szóló törvényes rendelkezéseket. Érintettük az ombudsmanok tevékenységét, és beszéltünk a szélsőséges jelenségek visszaszorításának jogi lehetőségeiről is" ― sorolta a megvitatott témákat Csiha Judit. Úgy vélte: a két ország jogi normái sokban hasonlítanak egymáshoz, de még a jogalkotás területén is sok a munka.

Szlovákia és Magyarország kisebbségvédelmi rendszere alapvetően különbözik egymástól, miközben mindkét államban van, mit javítani ezen a téren ― erre a következtetésre jutottak annak a szlovák―magyar kerekasztalnak a résztvevői, akik hétfőn este tanácskoztak Pozsonyban. A zárt ajtók mögött megtartott kerekasztal-megbeszélés után nyilvános vitaestre került sor a szlovák fővárosban. A résztvevők szándéka szerint az értelmiségi tanácskozások a jövőben rendszeressé válnak, s olyan munkacsoportot hoznak létre, amely elemzéseket készít. A tervek alapján a dokumentumokat a két ország kormányzati szerveinek is át kívánják nyújtani, illetve egy részük eleve az ő megrendelésükre készülne ― írta az Új Szó szlovákiai magyar napilap tegnap. ,,Néhányan a túlpolitizáltságban látják a rossz helyzet egyik okát, tehát abban, hogy a civil kezdeményezések nem jelennek meg kellő hangsúllyal" ― nyilatkozta a lapnak Szarka László történész.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 939
szavazógép
2009-02-25: Közélet - x:

Megalakult a Nagy Gáspár Alapítvány

Január 20-án hozták létre a két éve elhunyt Nagy Gáspár költő felesége és gyermekei a Nagy Gáspár Alapítványt a költő szülőházában kulturális központként, alkotótáborok színhelyeként működtetendő emlékház kialakításának tervével.
2009-02-25: Világfigyelő - x:

Kelet-Európa válsága visszahathat Amerikára

A kelet-európai gazdaságok válsága visszahathat az Egyesült Államokra ― figyelmeztetett a tegnapi The New York Times.