,,Bár a gazdaság meggyengülhetett, hitünk megrendülhetett, nehéz időket, bizonytalanságot élünk át, ma este azt akarom, hogy minden amerikai tudja: újjáépülünk, felépülünk" ― fogalmazott őszinte, ugyanakkor bizakodó hangnemben az öt hete hivatalba lépett Obama. A második világháború óta létező hagyomány szerint az amerikai elnökök a beiktatás utáni hetekben nagyívű beszédet intéznek az országhoz.
Obama biztosította az amerikaiakat: a gazdasági nehézségek nem gátolják meg abban, hogy elérje hosszú távú céljait, közöttük az egészségügyi és az oktatási reform végrehajtását, alternatív energiaforrások fejlesztését. Beszédét többször álló tapssal szakította meg a törvényhozás.
Obama eddigi elnöki működését a The New York Times/CBS News aznap ismertetett felmérése szerint az amerikaiak 63 százaléka helyesli, ez tíz ponttal magasabb, mint amennyit George Bush vagy Bill Clinton kapott elnöksége elején. Közvetve többször bírálta elődje politikáját. Leszögezte, felelősséggel befejezi az iraki háborút, megszünteti a gazdagoknak nyújtott adócsökkentéseket, véget vet a tékozló költekezésnek, a szabályozási hézagoknak és a hosszú távú pénzügyi tervezés hiányának. Újfent kifejtette: az országnak az ideológiai ellentéteket félretéve kell megbirkóznia a nehéz időkkel.
Barack Obama elnök nagyívű helyzetértékelő beszéde fellelkesítette az amerikaiakat, akiknek a döntő többsége derűlátóbb lett, miután meghallgatta a kongresszusi beszédet ― közölte a CNN tegnap. Az amerikaiak 85 százaléka optimistábbnak érzi magát Obama kedd esti beszéde után ― derült ki a hírtelevízió gyorsfelméréséből. A megkérdezetteknek csak 11 százaléka mondta, hogy kevésbé bizakodó.
A republikánus politikusok méltatták, hogy első ízben mondhatta el afroamerikai elnök a kongresszusi helyzetértékelést. Hangsúlyozták, hogy készek együttműködni az Obama-adminisztrációval, viszont leszögezték: ellenzik a felesleges kormányzati költekezést és a ,,nagyobb kormányt", vagyis az állam szerepének növelését.
A hírelemzők között egyetértés mutatkozott: Obama kevésbé törődött azzal, hogy tökéletes szónoklatot mondjon, inkább az volt a fő célja, hogy megszólítsa a recesszióval küzdő amerikaiakat. Nem hirdetett friss célokat, de elképzeléseinek új lendületet adott, és optimizmust sugárzott a válság miatti lehangoltságban. A The Wall Street Journal megjegyezte, Obama egyszerre akart realista és reményt keltő lenni. A The Washington Post szerint az elnök kerülte a magasztos szónoki fordulatokat, alapvetően derűlátó volt. David Gergen, a CNN vezető politikai elemzője 5-ösre értékelte az elnök beszédének politikai hatását, magát a beszédet viszont csak négyesre. ,,Lelkesítő volt (…), a legambiciózusabb beszéd, amelyet évtizedek óta elnöktől hallani lehetett" ― mondta, s hozzátette: Obama világosan fogalmazott, beszéde végéig kerülte a magasan szárnyaló gondolatokat. A The New York Times azt emelte ki: Obama szavai néha nyersek voltak, mégis optimizmussal, sőt, humorral voltak telítve.