Miközben nemzedékek nőnek fel azzal a tudattal, hogy a csirke nejlonzacskóban „terem”, Székelyföldön elszánt kisállattenyésztők áldozzák idejüket nap mint nap különleges tyúkfélék, galambok, nyulak, kacsák, libák tartására; szakértelmük az esztétikai hasznon túl egészséges élelemben is testet ölt – vallja egy sepsiszentgyörgyi nyolcvanas, aktív tenyésztő, kiállító tag. Munkájuk része a népszerűsítés, ezért kiállításokon mutatják be kedvenceiket a nagyközönségnek.
Idén Csíkszeredában volt a szezonnyitó, sorban a 7. Székelyföldi kisállat-kiállítás, melyet a január 31-én kezdődő hétvégén a 25 éves Hobby Kisállattenyésztők Egyesülete szervezett a csíkszeredai városháza, a megyei önkormányzat és a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete (SZGE) közreműködésével. A négy városból (Csíkszereda, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely) érkezett tenyésztők fajállatai nagyszámú közönséget vonzottak és óriási sikert arattak. A látogatók megcsodálhattak több mint 360 óriás- és törpenyulat, köztük a Székelyföldön kitenyésztett székely nyulat, amelyből idén 90 példányt hoztak megmérettetésre. A szárnyasok sem maradhattak le a változatos fajok és színek tekintetében, több mint 450 baromfit és 600 galambot vonultattak fel, de volt ott kacsa, liba és kék páva is.
A kiállítás egyik érdekessége volt a tavaly debütált székely viador tyúk, amely elismertetési folyamat alatt álló fajta, tenyésztése 2019-ben kezdődött. Leírása szerint „életerős, rusztikus, jó húsformákat mutató, harcias küllemű, amelynek tollazata a székely zászló színeit idézi”.
A sepsiszentgyörgyi egyesület (mely 2018-ban még 59 tagot számlált, de a tagság különböző okok miatt nagyon megfogyatkozott) sajnos kis létszámban képviseltette magát, de elég sok bajnoki minősítéssel térhetett haza, köztük oklevelet és kupát kapott Barabás József, Incze István és Kádár Sándor.
Remélem, a tavasz eljöttével nálunk is bővül a kisállattenyésztők létszáma. Jó eredményeket és kitartást mindenkinek!
Bede Albert tenyésztő, nyugdíjas tag