Újabb határozatot fogadott el nemrég Kovászna Megye Tanácsa annak érdekében, hogy jövő évben megnyithassák a lécfalvi hulladékkezelő központ második és harmadik lerakócelláját. Új cella megnyitására azért van szükség, mivel a hét éve használt első mostanra már háromnegyedéig megtelt, így legtöbb két évig használható. A megyei önkormányzat korábban már elfogadta két újabb cella megnyitásának műszaki és gazdasági mutatóit, a költségek 16 millió lej körüliek, most ehhez a célhoz rendeltek forrásokat.
A testület tagjai jóváhagyták, hogy a hulladékok kezelési és raktározási szolgáltatásainak átruházásáról szóló szerződés alapján az Eco Bihor Kft.-től beszedett használati díj egy részét a lécfalvi központ 2. és 3. cellájának kialakítására fordítsák. Amint az ülésen elhangzott, az európai uniós pályázatból, kormányzati és saját forrásból épített lécfalvi hulladékkezelő központ 980 ezer köbméter hulladék lerakására alkalmas.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke a határozat elfogadását megelőzően részletezte, hogy a vegyes hulladék lerakására szolgáló első cellát kilenc évre tervezték, idén elérte a 75 százalékos telítettséget. Elindították a folyamatot a másik két cella kialakítására, ha 2026-ban sikerül megnyitni ezeket, azzal hosszú távon biztosítani tudják a hulladéklerakást. Az elnök továbbá elmondta, hogy Kovászna megyében évente 60 ezer tonna hulladék keletkezik, ennek 30 százalékát újrahasznosítják, komposztálják, 42 ezer tonna hulladék pedig lerakócellákba kerül. Tamás Sándor az ülésen, majd később a Megyeinfón is elmondta, hogy a lécfalvi központ területére tervezett lerakócellák a becslések szerint legtöbb tíz év alatt telnek fel, látva azt, hogy milyen ütemben érkezik a szemét, ezek a számítások nagyjából pontosnak bizonyultak: a jelenlegi hulladékmennyiség mellett nagyjából kilenc év alatt telik fel az első.
Tamás Sándor arról is beszámolt, hogy korábban már elfogadták azt a határozatot, melyben jóváhagyták a két újabb cella kialakításának nagyjából 16 millió lejes költségbecslését, ebben a tervezés is benne van. Lényeges, hogy a lécfalvi központban csak a megyéből származó hulladékot fogadnak, így az újabb két cellával körülbelül 15 évre biztosítani tudják a lerakást, tárolást.