Hírsaláta

2025. április 23., szerda, Belföld

LEGYEN FERENC PÁPA ÚTJA. Ferenc pápa útjának neveznék át a Hármashalom-oltárhoz vezető utat, amelyen végighaladt a szentatya csíksomlyói látogatásakor – jelentette be hétfőn az egyházfő halálának hírére reagálva Korodi Attila.

  • Ferenc pápa 2019-ben járt Csíksomlyón. Fotó: Albert Levente
    Ferenc pápa 2019-ben járt Csíksomlyón. Fotó: Albert Levente

Csíkszereda polgármestere a közösségi oldalán közzétett bejegyzésben búcsúzik a szentatyától. Mint írja, sosem feledik a 2019. június 1-jei, történelmi jelentőségű látogatását Csíksomlyón, melynek a csíksomlyói Szűzanya aranyrózsája (Rosa d’Oro) örök emléket állít. „A Szentatya iránti tiszteletünk akkor sem múlik el, amikor a gyász helyét átveszi a vigasztalás, Szent Péter székét pedig a következő pápa. Ennek jegyében a városvezetés kezdeményezi, hogy a pápai útként ismert utat (amelyen végighaladt a Hármashalom-oltárhoz) átnevezzük Ferenc pápa útjának. Nyugodjék békében, Szentatya!”– írta Korodi. (Székelyhon)

KIPERELTÉK A BÉREMELÉST. 25 százalékos, 2018. január 1-től visszamenőlegesen is érvényes fizetésemelést ért el a csíkszeredai bíróság 23 jelenlegi és volt bírósági írnoka: a Kovászna Megyei Törvényszék döntése értelmében 605,225 lejről 756,53 lejre emelik az írnokok fizetésének kiszámolásához használt ágazati referenciaérték összegét. A megemelt összeget 2018. január 1-től az inflációs rátával és késedelmi kamattal együtt kell megkapniuk az érintetteknek, áll az ítéletben, amely ellen az alperesek, a Har­gita Megyei Törvényszék és a Marosvásárhelyi Fellebbviteli Bíróság nem fellebbezett, így érvényben maradt. 2023-ban az igazságszolgáltatásban dolgozók fizetését már megemelték 25 százalékkal, amikor az ágazati referenciaértéket 484 lejről 605 lejre módosították, ami majdnem egymilliárd eurós költségvetési terhet jelentett az államnak, és a kormány terve az volt, hogy 2029-ig részletekben fizeti ki ezt a tartozást az érintett alkalmazottaknak. 2023-ban az igazságügyi minisztérium 3,7 milliárd lejt igényelt a kormányzati tartalékalapból a megítélt béremelésre, azonban csak 1,15 milliárdot kapott, 2024-ben pedig további mintegy 600 millió lejt. A Kovászna Megyei Törvényszék több hasonló esetben döntött már az ágazati referenciaérték 25 százalékos megemelése mellett, és több hasonló per van még folyamatban, amely még nem jutott el az alapfokú ítéletig. (G4Media/Transtelex)

ROLLERES ÉS MOTOROS BALESETEK. Életét vesztette egy tinédzser húsvéthétfőn rollerezés közben az Argeș megyei Călinești község határában. A rendőrség tájékoztatása szerint az elektromos járművel ketten utaztak: egy 16 éves fiú vezette, mögötte pedig egy 15 éves lány állt. A fiú adott pillanatban elveszítette uralmát a hajtány fölött, a roller mindkettőjükkel felborult, és a baleset következtében a lány életét vesztette. A rendőrség gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával bűnvádi eljárást indított az ügyben. Ezzel egy időben Fehér megyében, Alsópián község közelében belecsapott a villám egy motorkerékpárosba. A 26 éves fiatalembernek megállt a szíve, de a riasztásra kiérkező szászsebesi rohammentő-szolgálat sikeresen újraélesztette, most kórházban van. (Krónikaonline.ro)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 878
szavazógép
2025-04-23: Belföld - :

Nicușor Dan programja (Elnökválasztás)

Az ország közigazgatási átszervezésére, a választási reformra és az alkotmánybírák kijelölési eljárására is kitér Nicuşor Dan független államfőjelölt programja, amelyet Bukarest főpolgármestere tegnap mutatott be.
2025-04-23: Belföld - :

Rekorddeficit Romániában

Romániában jegyezték a legnagyobb államháztartási hiányt 2024-ben az Európai Unióban: az Eurostat tegnap közzétett adatai szerint tavaly 9,3 százalékos volt a GDP-arányos költségvetési deficit, 0,7 százalékkal magasabb, mint amennyit a kormány közölt, és közel háromszor magasabb az EU-s átlagnál, amely a 2023-as 3,5 százalékról 2024-ben 3,2 százalékra, az euróövezetben 3,5 százalékról 3,1 százalékra csökkent.