Töltött lucskosMit főzzünk ma?

2025. május 13., kedd, Szabadidő

Hozzávalók: 3 közepes fej káposzta, só, csombor (borsikafű), kapor, 1 liter paradicsomlé; a töltelékhez: 2 kg zsíros darált disznóhús, 40 dkg rizs, 1 fej hagyma, 1 evőkanál zsír, só, bors, pirospaprika (fűszerpaprika).

Elkészítése. Egy nagy edényben vizet teszünk forrni. Míg felforr, sózzuk, adunk hozzá néhány szál kaprot és csombort. Ha felforrt, kevés hideg vízzel leállítjuk a fövését. Ebbe a forrásponton lévő fűszeres vízbe tesszük bele a külső, hibás leveleitől megtisztított káposztafejet, és addig forgatjuk benne, míg a külső levelei színt váltanak és enyhén megpuhulnak. Ekkor kivesszük egy nagy tálba. A megabálódott, azaz enyhén megpuhult leveleket éles késsel lemetsszük, a megkisebbedett káposztafejet pedig visszatesszük az abálólébe. Addig bontogatjuk le a leveleket, amíg elérünk a közepéig, ahol már annyira kicsik, hogy nem lehet megtölteni. A káposztafej közepét, vagyis a szikjét éles késsel vékony szálasra vágjuk vágottnak (aprókáposztának), a nagy levelek ereit kimetsszük, s ha szükséges, kétfelé vágjuk. A műveletet megismételjük a másik két fej káposztával is, külön edénybe gyűjtve a tölteni való leveleket, külön a vágottat.

A töltelékhez az apró kockára vágott hagymát megdinszteljük a zsiradékon, megszórjuk pirospaprikával, hozzáadjuk a darált húshoz, beletesszük a rizst, sózzuk, borsozzuk és összegyúrjuk. Az így nyert tölteléket rendre betöltjük a megformázott levelekbe, vagyis a tenyerünkbe terítjük a káposztalevelet, a közepébe teszünk egy kanálnyi tölteléket, az alsó felét felhajtjuk, majd oldalról indulva szépen felcsavarjuk, és a szabadon maradt végét ujjunkkal benyomkodjuk. A műveletet addig ismételjük, amíg elfogy a töltelék, az esetleg megmaradt leveleket pedig megvágjuk vágottnak.

Egy nagy edény aljára káposztaleveleket teszünk, erre sorakoztatjuk a töltelékeket, minden sorra finomra aprított kaprot szórunk, majd miután már az összes töltelék a fazékban van, befödjük a vágottal. A fazékba beletöltjük a paradicsomlé felét, illetve az abálóléből annyit, hogy a töltelékeket épp ellepje. Lassú tűzön addig főzzük, amíg a töltelékek és a vágott a tetején megpuhul – legalább 3–4 órát. Közben – amikor a leve leapad – hozzátöltjük a maradék paradicsomlevet is, illetve még abálólét, ha szükséges. Tálaláskor tányérra rakjuk a töltelékeket, melléje halmozzuk a vágottat, illetve tejfölt és friss kenyeret kínálunk hozzá.

Ha a töltelék túl száraz lenne, kevés meleg vízzel lazítsuk.

Elkészítési idő: 5 óra

Mennyiség: 20 személy

 

Megjelent a 100 alcsíki és kászoni recept – több mint 100 alcsíki és kászoni háziasszony című kötetben; Tortoma Kiadó. A kötet megrendelhető a www.tortoma.ro oldalon, megvásárolható könyvesboltokban és a Háromszék lapárudáiban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 735
szavazógép
2025-05-13: Sport - :

Barót idegenben, Zágon otthon győzött (Labdarúgás, 4. Liga)

A megyei labdarúgó-bajnokság 23. fordulójában a listavezető Barót idegenben hozta a kötelezőt, miután három találatot szerezve nyert Papolc otthonában. Zágon hazai pályán győzött Nagyajta ellen, így a rangsorban beérte a címvédő Bardoc csapatát, amely a hétvégén szabadnapos volt. Maksa háromgólos hátrányból fordítva diadalmaskodott a vendég Szitabodza felett, Árkos saját közönsége előtt múlta felül Csernáton együttesét, míg Szentkatolna a Bodzavidékről távozott három ponttal. A Kovászna–Perkő mérkőzést csütörtökön 18 órától rendezik.
2025-05-13: Szabadidő - :

A nap fotója