Minden, amit az elnökválasztás második fordulójáról tudni kellÍgy szavazzon május 18-án

2025. május 16., péntek, Közélet

Vasárnap zajlik Romániában az elnökválasztás második fordulója, amely során az első forduló két továbbjutója közül választjuk meg Románia elnökét a következő öt évre. Összegyűjtöttünk néhány hasznos és fontos információt, amit a szavazással kapcsolatosan tudni kell.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Hol lehet szavazni?

Szavazni az országban bárhol tudunk, azonban ha a lakcím (vagy ideiglenes lakcím – flotant) szerinti településünkön tartózkodunk, akkor a lakcímünk (vagy ideiglenes lakcímünk) szerinti szavazókörzetben kell leadnunk a szavazatunkat.

Ha külföldön tartózkodunk a választások napján, bármelyik külföldi szavazókörzetben leadhatjuk szavazatunkat.

A sepsiszentgyörgyi szavazókörzetek listája a  honlapon is megtalálható a Választások 2025 menüpont alatt. A szavazókörzetek – a Sepsi Aréna kivételével, amely a Sepsi OSK Stadionba költözött – nem változtak az elnökválasztás első fordulójához képest.

 

Mikor lehet szavazni?

Belföldön a szavazókörzetek 7 és 21 óra között lesznek nyitva. Amennyiben 21 órakor még mindig vannak olyanok, akik sorban állva várnak a szavazásra, és még nem éltek szavazati jogukkal, az adott szavazókörzet nyitvatartása meghosszabbítható legfeljebb 23.59-ig.

A külföldön élő román állampolgárok három napon át (péntek, szombat, vasárnap) szavazhatnak a nagykövetségeken, konzulátusokon vagy kulturális intézeteknél nyitott szavazókörzetekben pótlólagos név­jegyzéken.

 

Hogyan zajlik a szavazás?

Csak a 18. életévüket betöltött román állampolgárok szavazhatnak, szavazni csak érvényes személyi igazolvánnyal lehet. A lejárt igazolványokat a szavazás napján és az azt megelőző napon is kicserélhetik az érintettek, szombaton 8 és 16 óra között, vasárnap pedig 7 és 21 óra között tart nyitva a Személyi Nyilvántartó Osztály Sepsiszentgyörgyön (Dózsa György utca 14. szám).

A választók a személyi igazolványukat bemutatják a szavazókörzet számítógép-kezelőjének. Az igazolvány beolvasása és érvényesítése után a választók a választási iroda tagjaihoz fordulnak.

Az adatfelvétel és a választási jegyzék aláírása után a választók megkapják a szavazólapot, amelyen a jelöltek neve szerepel.

A szavazás titkos, ezért a kézhez kapott szavazólappal és a pecséttel a választópolgárok a függönnyel elhatárolt szavazófülkébe vonulnak. A választók a VOTAT feliratú bélyegzőt arra a négyzetre nyomják, amely a kívánt jelölthöz tartozik. Ahhoz, hogy a szavazata érvényes legyen, a pecsétet a négyzeten belül üsse!

Ezt követően a szavazólapot úgy kell összehajtani, hogy a szavazókörzet ellenőrző pecsétjét tartalmazó üres oldal kívül maradjon. A szavazólapot az urnába kell helyezni úgy, hogy az ne nyíljon ki; a szavazólap hibás összehajtása nem teszi érvénytelenné a szavazatot, ha a szavazás titkossága biztosított.

 

Mit tegyünk, ha véletlenül rossz helyre ütöttük a pecsétet?

Ha a bélyegzőt hibásan, nem a megfelelő helyre nyomja rá a választó, kérhet egy új szavazólapot, de csak akkor, ha a szavazólapot még nem helyezték az urnába. Ebben az esetben az első szavazólapot érvénytelenítik.

 

Miként lehet mozgóurnát igényelni?

Azok a polgárok, akik egészségi állapotuk vagy fogyatékosságuk miatt nem tudnak elmenni a szavazókörzetbe, mozgóurnát kérhetnek. Ezzel a lehetőséggel a belföldön tartózkodó választók élhetnek, például kórházban vagy idősek otthonában lévő személyek, súlyos betegségben szenvedők, ágyhoz kötött betegek vagy mozgáskorlátozottak, illetve fogvatartottak.

Akik a választás napján szolgálatot teljesítenek (pl. rendőrök, tűzoltók, ápolók, orvosok stb.), szintén igényelhetnek mozgóurnát. A kéréshez mellékelni kell erről a munkahelyi igazolást, amelyben a munkáltató jelzi, hogy az illető személy a szavazás napján 7 és 21 óra között szolgálatot teljesít, és nem hagyhatja el a munkahelyét, ahol a tevékenységet végzi.

A mozgóurnát kérő választóknak írásos kérelmet kell benyújtaniuk, amelyet bármely személy továbbíthat, kivéve a jelölteket és a jelöltek másodfokú rokonát (házastárs, rokon, sógor). A kérelmet a választónak saját kezűleg kell aláírnia, és a dátumot is kézzel kell ráírnia. A kérelemnek kötelezően tartalmaznia kell a következő adatokat: teljes név; személyi szám; lakcím a személyi igazolvány szerint; cím, ahova a mozgóurnát kérik; a személyi igazolvány száma; telefonszám (utóbbi hiánya nem vezet a kérelem elutasításához).

Az érintett személyek választhatnak, hogy egészségi állapotukat igazoló dokumentumokat vagy háziorvosi igazolást csatolnak a kérelemhez.

 

FONTOS!

A mozgóurnára a kérelmet abban a szavazókörzetben kell leadni a választást megelőző napon 18 és 20 óra között, ahol a mozgáskorlátozott választó fog tartózkodni a választás napján. A kérelmet a megyei választási irodánál (a Kovászna Megyei Prefektusi Hivatalban található) is le lehet adni személyesen május 16-án 17 óráig vagy elektronikusan a bj.covasna@bec.ro címen.

Aki segítséget szeretne igényelni a kérés összeállításában, a +40 757 121 366-os telefonszámon teheti meg legkésőbb szombaton 12 óráig.

 

(Az Önkormányzati szemle Sepsiszentgyörgy önkormányzatának fizetett tájékoztatási rovata.)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 745
szavazógép
2025-05-16: Kiscimbora - :

Bertóti Johanna : Állati hangzavar

A csibe mekeg,
ugat a héja,
a kakas brekeg,
remeg taréja,
2025-05-16: Belföld - :

Visszatérhet az etnikai erőszak

Romániában tanúi lehetünk az etnikai erőszak visszatérésének, és amennyiben George Simion lenne az államelnök, és rosszul működne a gazdaság, az emberek szenvednének, ő „bűnbakot fog keresni”, és „a magyar közösség kéznél van mint bűnbak” – mondta Nicușor Dan független államfőjelölt, bukaresti főpolgármester a Krónika portálnak adott interjúban.