Románia azért kényszerült a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítésére, mert nem vezette be az EU digitális szolgáltatásokról szóló rendelete szerinti felügyeleti mechanizmust – jelentette ki egy tegnapi kerekasztal-beszélgetésen Vasile Dâncu európai parlamenti képviselő.
Az európai demokráciapajzzsal foglalkozó különbizottság alelnöke elmondta, hogy Románia nem nevezte ki az úgynevezett digitális szolgáltatási koordinátort, ahogy azt a rendelet előírja. Egy ilyen hatóság hiányában pedig az online platformokon akadálytalanul terjed a félretájékoztatás, a mesterséges intelligenciával történő manipuláció vagy az átláthatatlan politikai reklám.
Másfelől Dâncu szerint megfelelő jogi keret híján az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) szinte kizárólag a televízió- és a rádióadókra összpontosít, nem a közösségimédia-platformokra. A testület választási kampányra vonatkozó szabályai nem térnek ki az online politikai hirdetésekre, ezért „reaktívan, nem proaktívan” ellenőrzi a közösségi oldalakon közzétett tartalmakat – részletezte az EP-képviselő a szenátus európai ügyekért felelős bizottsága által szervezett eseményen.
Dâncu úgy vélekedett, hogy az Állandó Választási Hatóságnak (AEP) már egy évvel a választások előtt alkalmaznia kellett volna az európai jogszabályokat. A mulasztásnak szerinte az lett a következménye, hogy a polarizáció és az információk manipulálása jellemezte a tavalyi elnökválasztást megelőző időszakot.
A politikus megoldásnak azt nevezte, hogy a digitális szolgáltatási koordinátor kinevezése és működőképessé tétele mellett a területre vonatkozó uniós jogszabályokhoz kell igazítani a törvényeket, és fel kell hatalmazni a CNA-t és az AEP-et egy digitális választási megfigyelőközpont létrehozására.