Negyedik alkalommal szervezte meg július 13. és 20. között a LAM Alapítvány a LAMart nevű képzőművészeti alkotótábort, melynek záróeseményeként vasárnap délután az illyefalvi Keresztyén Ifjúsági és Diakóniai Alapítvány (KIDA) központjában kiállítás nyílt az ott született munkákból.
Az alkotókat és a vendégeket köszöntő Kató Béla tiszteletes, az Erdélyi Református Egyházkerület emeritus püspöke beszédében kiemelte, a LAM Alapítvány fontosnak tartja a képzőművészet támogatását, immár hagyományt teremtve a LAMart alkotótábornak. Az egyhetes tábor hívószava idén a genius loci, azaz a hely szelleme volt, ennek megfelelően a meghívott képzőművészek „legfőbb ihlető forrása a táj-élmény és nagyon gyakran a hit, a környék lakóinak ehhez fűződő, ebből fakadó hagyománya, szokásvilága, szellemi, tárgyi, építészeti kincsestára” volt, emelte ki Kató Béla, szóvá téve azt is, az idei tábor „nagy érdeme, hogy hat nemzet fiai (sváb, bolgár, szlovák, román, magyar, székely – szerk. megj.) úgy tudtak közösen alkotni, hogy nem az egymás legyőzése, netán megsemmisítése, hanem a kölcsönös tisztelet és a csodálkozás egymás munkája iránt uralkodott el bennük”.
Klárik Attila, a LAM Alapítvány igazgatója, az alkotótábor „fő mozgatója” rövid beszédében a művészet mibenlétéről, támogatásának fontosságáról beszélt, ígéretet téve, hogy lesz folytatása a LAMart-nak.
Stefan Gnandt festőművész, a tábor művészeti vezetője a résztvevőket faggatta sorra élményeikről, egyhetes tapasztalataikról, s mint kiderült, mind a nyolc művészt – Anastasia Tonkova (Bulgária), Blazena Miroslava Karkus (Románia), Csorján Melitta (Magyarország), Magyar József (Magyarország), Greti-Adriene Papiu, Ivan Vasilchin, Kónya Albert Attila, Siska-Szabó Hajnalka (mindannyian Romániából) – lenyűgözte a hely szakralitása és sokszínűsége, az emberek nyitottsága és barátságossága.