Romániában a háziorvosok közel húsz százaléka 70 évnél idősebb, és sok az olyan település, ahol nincs családorvos – ismertette Valeria Herdea, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) azóta leváltott elnöke a Mentsük meg a gyermekeket romániai szervezete által az egészségügyi szolgáltatások hozzáférhetőségéről szervezett múlt év végi vitán.
Valeria Herdea rámutatott, hogy a vidéki településeken sok probléma van, például az egészségügyi személyzet és az orvosi felszerelések hiánya vagy a szolgáltatásokhoz való korlátozott hozzáférés. Szerinte azonban nemcsak háziorvosnak nem akarnak menni vidékre a végzősök, hanem szakorvosnak sem a vidéki járóbeteg-rendelőkbe.
A Mentsük meg a gyermekeket szervezet ügyvezető elnöke, Gabriela Alexandrescu szerint több mint 300 községben nincs egyetlen háziorvos sem, és a romániai települések mindössze 47 százalékában teljesít szolgálatot megfelelő számú orvos. A vidéki településeken egy háziorvosra átlagban 2300 páciens jut, míg városokon 1157.
A Bukarest-Ilfov közigazgatási terület háziorvosokat tömörítő egyesületének elnöke, Sandra Alexiu rámutatott, a háziorvosrendszer bevezetésekor 13–14 ezer orvos jelentkezett családorvosnak, és azóta számuk 9200-ra csökkent. Az orvoshiány nemcsak a vidéki településeken, hanem a városokban is érződik már – tette hozzá. (Agerpres)