Hírsaláta

2026. február 10., kedd, Belföld

NEM TUD RÓLA, HOGY KIVITELEZŐ. A több romániai útépítési versenytárgyaláson nyertes konzorciumok tagjaként szereplő Integral Inženjering bosnyák cég nem tud arról, hogy papíron összesen 3 milliárd eurós értékű beruházásban – köztük a kolozsvári körgyűrű építésében – szerepel társult kivitelezőként.

  • A kolozsvári körgyűrű nyomvonala. Fotó: Facebook/ Asociația Pro Infrastructură
    A kolozsvári körgyűrű nyomvonala. Fotó: Facebook/ Asociația Pro Infrastructură

A megdöbbentő tényállásra azok után derült fény, hogy az Integral Inženjering közleményben reagált a Pro Infrastruktúra Egyesület megkeresésére, amelyet utóbbi a kolozsvári körgyűrű kivitelezési projektjének elakadása miatt fogalmazott meg. A hazai infrastrukturális nagyberuházásokat figyelő civil szervezet kérdésére a bosnyákok „feketén-fehéren” kijelentették, hogy az a bizonyos Dragan Janošević, akit a kolozsvári városháza a bosnyák vállalat által felhatalmazott képviselőként említett a Dimex román útépítővel fennálló kivitelezői társulásban, „soha nem dolgozott nekik, és soha nem kapott felhatalmazást tőlük, hogy részt vegyen a pályázaton”, ahogy senki más sem arra, hogy bármely romániai projekt közbeszerzési eljárásában részt vegyen. Ha a sokkoló állásfoglalást visszaigazolja a bíróság is, példátlan vállalati identitáslopásnak, fiktív és hamis közbeszerzési részvételeknek lehetünk tanúi, amelyek 3 milliárd eurót kitevő útépítési projekteket érintenek. A bosnyák cég ugyanis a kolozsvári körgyűrű, a Bákó–Piatra Neamț gyorsforgalmi út, a târgoviștei bekötőút, a medgyesi körgyűrű megépítésében, illetve a Curtea de Argeș és Tigveni közötti főút felújításában is érdekelt a Pro Infrastruktúra Egyesület első összesítése szerint, ám a lista még hosszabb lehet. A civil szakemberek azonnali lépésekre szólították fel a korrupcióellenes ügyészséget (DNA) és az Európai Főügyészséget. (Krónika)

MEDVE A SZÉKELYKŐN. Hegyimentők és csendőrök közbelépésére volt szükség szombaton a Torockó fölött magasodó Székelykőn, ahol magyarországi turisták kértek segítséget, miután medvét látva letértek a hegyi ösvényről, és egy nehezen megközelíthető területre kerültek, ahonnan nem tudtak továbbmenni. A két túrázót megtalálták és sikeresen levezették a Székelykőről a Fehér megyei hegyimentők, egészségügyi problémáik nem voltak. A hegyi csendőrök eközben biztonsági körzetet alakítottak ki a területen, ahol az állatot észlelték, arra az esetre, ha a medve újra megjelenne. (Krónika)

ÉLMEZŐNYBEN A PIZZARENDELÉSSEL. Románia a második helyen áll a Glovo működési országaiban a 2025-ben leadott pizzarendelések számát tekintve, közvetlenül Spanyolország mögött, Délkelet-Európában ugyanakkor egyértelműen az első helyet foglalja el – derül ki az ételkiszállító platform elemzéséből, amelyet a nemzetközi pizzanap alkalmából készítettek. Az adatok alapján 2025. február 14-e, vagyis a Valentin-nap volt az év legforgalmasabb napja pizzarendelések szempontjából: országos szinten több mint 18 ezer adag pizzát rendeltek. Ugyanezen a napon jegyezték fel az év „aranypercét” is: 18.32-kor érte el a rendelések száma a legmagasabb csúcsot. A „legnagyobb pizzarajongó” címet egy kolozsvári felhasználó érdemelte ki, aki az elmúlt év során 396 pizzát rendelt. 2025 egy másik rekordot is hozott: a legdrágább pizzarendelést egy aradi fogyasztó adta le több mint 2800 lej értékben. A pizzák iránti kereslet 2025 májusában érte el csúcspontját. A legtöbb rendelés pénteken, szombaton és vasárnap érkezik, a legtöbben vacsorára rendelnek pizzát, a csúcsidőpont 19 óra. Az ízlésvilág tekintetében a romániai fogyasztók a klasszikusokat részesítik előnyben: a 2025-ös toplistát a Pizza Diavola vezeti, ezt követi a Quattro Stagioni, a Mar­gherita, a Capricciosa és a Quattro Formaggi. (Maszol)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket!

Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.

Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.

Szavazás
Mi a véleménye a Bolojan-kormány megbuktatásáról?







eredmények
szavazatok száma 149
szavazógép
2026-02-10: Belföld - :

Tízen pályáznak a főügyészi tisztségekre

Összesen tízen jelentkeztek a legfőbb ügyészi, a DNA-főügyészi és a DIICOT-főügyészi tisztségekre. Az első kettő március 31-től, a harmadik április 14-től üresedik meg, betöltésükre az igazságügyi minisztérium január 8-án indította el az eljárást, eredményt márciusban hirdetnek.
2026-02-10: Belföld - :

Sztrájkolnak az önkormányzatok

Országszerte több mint 1300 polgármesteri hivatalban tartanak figyelmeztető sztrájkot ma 10 és 12 óra között, mivel a helyi önkormányzatok alkalmazottai elégedetlenek a Bolojan-kormány által bejelentett intézkedésekkel.