Új festést kap a világ leglátogatottabb fizetős építészeti nevezetessége, a 120 éves párizsi Eiffel-torony: keddi születésnapján kezdődött a több mint egy évig tartó munka. Ez lesz ,,az öreg hölgy" 19. ,,sminkje", ugyanis 1889. március 31-i felavatása óta már tizenhétszer kapott új védőréteget.
A torony megőrizte népszerűségét, sőt, tavaly 6 930 000 látogatóval új rekordot döntött. Az acélszerkezetet több festékréteg védi a rozsdásodástól, a szín többször is változott, kezdetben barnásvörös volt, majd okkersárga, ma bronzszínű, és felfelé világosodik. A torony honlapja szerint a hétévente esedékes újrafestéshez minden alkalommal hatvan tonna festékre van szükség, a biztonsági kötélzet hossza ötven kilométer, a védőhálók területe két hektár, továbbá ezerötszáz ecset, ötezer csiszolókorong és ezerötszáz munkaruha is elfogy. A légtornásznak is beillő toronyfestők száma 25: a csúcson kezdik és az alapoknál végzik. Az legutóbbi festés 2001 decemberétől 2003 júniusáig tartott. A Le Figaro értesülései szerint a festőbrigád tagjai görögök és románok. A festékes tégelyt övükre akasztják, kezükben az ecsettel, a kötélre függesztett biztonsági kengyelhez erősítve dolgoznak a több mint háromszáz méter magas, karcsú acélszerkezeten, amelynek elemei három centimétertől egy méter szélességig terjedhetnek. A veszélyes munkának a múltban voltak ugyan sebesültjei ― karcolások, ütések ―, ám a 120 év alatt egyetlen ember sem vesztette életét. A múltban előfordult, hogy az Eiffel festői ki sem kötötték magukat, ennek tanúi voltak a munkájukat megörökítő olyan híres fotósok is, mint például Marc Riboud, akinek egyik leghíresebb felvétele a Párizs fölött, ,,az égben" dolgozó munkást örökítette meg. Ma a biztonsági felszerelés használata szigorúan kötelező, és a múlttal ellentétben a festők az ebédszünetre leereszkednek a magasból.
Az Eiffel-torony látogatása a festési időszak alatt is zavartalan kell maradjon, ezért különösen fontos annak megakadályozása, hogy bármi ― akár egy csepp festék is ― leessen.
A torony acélszerkezetét mindig kellően óvta a hétévente felvitt festékréteg, eddig soha nem kellett maratni (egy ilyen munkához öt évre le kellene zárni Gustave Eiffel mérnök művét). Egyébként a 18 eddigi festés során felvitt anyagból becslések szerint mintegy 250 tonna maradt a tornyon, a többit levitte a szél, az eső, az idő. A 120. születésnapon kezdődött munka során rá kerülő hatvan tonna festékből is csak mintegy 15 tonnányi marad a következő felújításig ,,az öreg hölgyön".
Elég ahhoz, hogy megőrizze fiatalosságát.