Engedély nélkül épített ingatlanok törvényesítése

2026. június 23., kedd, Gazdakör

Jelentős változást hozhat a romániai földtulajdoni szabályozásban az a törvénytervezet, amely jelenleg a parlament előtt van. Eszerint azok az épületek, amelyeket a szükséges engedélyek nélkül emeltek mezőgazdasági rendeltetésű területeken, utólagosan is törvényesíthetőek lennének, amennyiben tulajdonosaik megfizetik az előírt díjat. Ez azonban jóval magasabb lenne a jelenleginél.

  •  Ötszörös pénzért törvényessé válhat az építkezés? Fotó: Pixabay.com
    Ötszörös pénzért törvényessé válhat az építkezés? Fotó: Pixabay.com

A tervezet szerint azok a mezőgazdasági területeken felépített ingatlanok, amelyek esetében korábban nem szerezték be a mezőgazdasági minisztérium által kiadott, a föld minőségi besorolására vonatkozó engedélyt, utólag bekerülhetnének a törvényes nyilvántartásba. Ennek feltétele, hogy az érintettek megfizessék a mezőgazdasági művelésből történő kivonásért előírt díj ötszörösét.

A jogszabály nemcsak a külterületen lévő mezőgazdasági területekre vonatkozna, hanem azokra a telkekre is, amelyek időközben belterületté váltak, de eredetileg mezőgazdasági besorolásúak voltak. A kezdeményezők szerint számos olyan eset létezik országszerte, amikor az ingatlantulajdonosok jóhiszeműen építkeztek, ugyanakkor az adminisztratív hiányosságok vagy a bonyolult engedélyezési eljárások miatt az épületek jogi helyzete rendezetlen maradt.

A törvénytervezet egyik célja éppen ezeknek a helyzeteknek a rendezése. Az érintett tulajdonosok számára lehetőség nyílna arra, hogy ingatlanaikat hivatalosan is bejegyeztessék, ezáltal megszűnjenek azok a problémák, amelyek például az adásvétel, az öröklés vagy a hitelfelvétel során merülhetnek fel.

A kezdeményezés ugyanakkor szigorítást is tartalmaz. A legalizálás nem történne automatikusan, hanem jelentős pénzügyi teherrel járna. Az ötszörös díj megfizetésével a jogalkotók azt kívánják elérni, hogy a jövőben visszaszoruljon az engedély nélküli építkezés, ugyanakkor lehetőséget biztosítsanak a már kialakult helyzetek rendezésére.

A tervezet támogatói szerint szükség van egy olyan jogi megoldásra, amely szem előtt tartja mind a mezőgazdasági területek védelmét, mind az állampolgárok valós problémáit. A cél nem az engedély nélküli építkezések ösztönzése, hanem a meglévő, sokszor évek óta rendezetlen helyzetek törvényes keretek közé terelése.

Amennyiben a parlament elfogadja a javaslatot, több ezer olyan ingatlan tulajdonosa lélegezhet fel, akinek a jogi helyzete jelenleg bizonytalan. A jogszabály elfogadása ugyanakkor újabb vitákat is kiválthat arról, hogy mennyiben tekinthető igazságosnak az utólagos legalizálás lehetősége azokkal szemben, akik annak idején minden előírást betartva szerezték be a szükséges engedélyeket. (bartos)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket!

Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.

Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.

Szavazás
Mi a véleménye a Bolojan-kormány megbuktatásáról?







eredmények
szavazatok száma 1750
szavazógép
2026-06-23: Gazdakör - Bartos Lóránt:

Támogatnák az epertermesztőket

Jelentős segítséget kaphatnak a romániai epertermesztők, amennyiben a parlament elfogadja azt a törvényjavaslatot, amely alapján hektáronként akár négyezer eurós támogatást biztosítanának számukra. A kezdeményezés célja az egyre keresettebb gyümölcs hazai termelésének ösztönzése, valamint a termelők versenyképességének javítása.
2026-06-23: Közélet - Mózes László:

A természetre is összpontosítanak a vadászati múzeumban (Sepsiszentgyörgy)

Vadászati és Természettudományi Múzeum az új neve a sepsiszentgyörgyi Bene-házban eddig Székelyföldi Vadászati Közgyűjteményként működő intézménynek, ezt Demeter János, a Vadon Egyesület ügyvezető igazgatója jelentette be pénteken délután, Szabó Miklós Édesvízi halaink című grafikai kiállításának megnyitóján.