Júniusban enyhén csökkent az éves infláció

2026. július 14., kedd, Belföld

A májusi 10,85 százalékról júniusban 10,42 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte tegnap az Országos Statisztikai Intézet (INS). Az intézmény adatai szerint a szolgáltatások díja 13,67 százalékkal nőtt, a nem élelmiszer-jellegű termékek 12,29 százalékkal, az élelmiszerek pedig 5,75 százalékkal drágultak egy év alatt, legnagyobb mértékben a kávé. A jegybank legutóbbi jelentésében a korábbi 3,9 százalékról 5,5 százalékra módosította a 2026 végére vonatkozó inflációs előrejelzését.

  • Az élelmiszerek közül a kávé drágult a legnagyobb mértékben. Fotó: Pixabay.com
    Az élelmiszerek közül a kávé drágult a legnagyobb mértékben. Fotó: Pixabay.com

A villamos energia, a lakbérek és a gázolaj drágult a legnagyobb mértékben júniusban az egy évvel korábbihoz képest, míg a burgonya, a friss gyümölcsök és a kukoricaliszt ára csökkent a leginkább – derül ki az INS tegnap közzétett elemzéséből.

Az élelmiszerek közül a kávé drágult a legnagyobb mértékben (19,9 százalékkal), ezt a tojás (13,66 százalék) és a tehéntej (12,13 százalék) követte. A cukortermékek, a cukrásztermékek és a méz ára 9,44 százalékkal, a kenyéré 8,19 százalékkal, a marhahúsé 11,95 százalékkal, a baromfihúsé 6,73 százalékkal nőtt. Az alkoholtartalmú italok közül a sör ára egy év alatt 8,18 százalékkal, a boré pedig 6,6 százalékkal emelkedett. Jelentősen drágult továbbá a friss hal (7,73 százalékkal), az étolaj (5,92 százalékkal), a citrusfélék (4,45 százalékkal) és a tehéntúró (5,83 százalékkal) is. Ugyanakkor a burgonya ára 14,47 százalékkal, a friss gyümölcsöké 9,48 százalékkal, a kukoricaliszté 5,49 százalékkal, a búzaliszté 4,2 százalékkal, a babé 2,87 százalékkal csökkent.

A nem élelmiszer-jellegű termékek közül a villamos energia ára 59,97 százalékkal emelkedett az árplafon kivezetését követően. A benzin 22,74 százalékkal, a gázolaj 28,16 százalékkal drágult, a könyvek, újságok és folyóiratok ára 10,76 százalékkal, a mosószereké 9,41 százalékkal, a dohánytermékeké pedig 6,81 százalékkal nőtt. A gyógyszerek ára egy év alatt 4,3 százalékkal, a higiéniai és kozmetikai termékeké 6,96 százalékkal, a földgázé 4,7 százalékkal emelkedett.

A szolgáltatások kategóriájából a lakbérek emelkedtek a legnagyobb mértékben, 43,29 százalékkal. Az ivóvíz-, csatorna- és köztisztasági szolgáltatások díja 16,1 százalékkal, az autójavításé 14,58 százalékkal, a kozmetikai szolgáltatásoké 14,24 százalékkal nőtt. Jelentősen drágultak továbbá a cipő- és ruhakészítési, illetve -javítási szolgáltatások (14,55 százalékkal), az egészségügyi ellátás (12,69 százalékkal), a közúti személyszállítás (13,06 százalékkal) és a városi tömegközlekedés (8,94 százalékkal). Éves összevetésben csak a légi közlekedési díjak csökkentek (7,31 százalékkal), májushoz képest azonban ezek is nőttek (2,7 százalékkal). A postai szolgáltatások díjai – amelyek az előző hónapokban mérséklődtek – 2025 júniusához viszonyítva 9,27 százalékkal nőttek az idei hatodik hónapban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket!

Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.

Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.

Szavazás
Mi a véleménye a Bolojan-kormány megbuktatásáról?







eredmények
szavazatok száma 1748
szavazógép
2026-07-14: Belföld - :

Ötvenötezer óvást nyújtottak be az érettségizők

Közzétették a nyári érettségi végleges eredményeit – jelentette be az oktatási minisztérium. Az eredményeket meg lehet tekinteni a bacalaureat.edu.ro internetes oldalon.
2026-07-14: Világfigyelő - :

Elfogadták az alaptörvény tizenhetedik módosítását

Elfogadta az Országgyűlés tegnap az alaptörvény tizenhetedik módosítását, amelynek értelmében a hatálybalépést követő napon Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatása megszűnik. Az Országgyűlés 139 igen, 6 nem szavazattal, tartózkodó szavazat nélkül fogadta el a módosítást, amelyet a kormány nevében Magyar Péter miniszterelnök nyújtott be a parlamentnek. A Fidesz és a KDNP parlamenti frakciója bojkottálta az Országgyűlés tegnapi ülését.