Ismét Székelyföldre érkezik Traian Băsescu államelnök. Ezúttal Csíkszeredába látogat, a román nemzeti zászló ünnepén kitünteti a helyi hegyivadász-alakulatot. A szomszéd megye székhelyének központjában katonai parádén vesz részt, és talán a Csíki Székely Múzeumot is meglátogatja — erről szólnak a legfrissebb hírek, no meg arról, hogy a magyar elöljárók nem lesznek jelen az elnök fogadásán, későn értesítették őket, nem rúghatják fel eredeti programjukat — érvelnek.
Băsescu székelyföldi villámlátogatásait már megszokhattuk. Időről időre feltűnik a két magyar megyében, pénzt, támogatást ígér, elismétli, hogy a magyar gyerekeknek más módszertan szerint kell tanítani a román nyelvet, majd távozik, és minden marad a régiben. Autonómiaellenes kijelentései jócskán megcsappantották népszerűségét a magyarság körében, s ha öt évvel ezelőtt vagy a 2007-es népszavazáskor még igen szép arányban élvezte a székelyföldiek támogatását, mára kérdésessé vált, megismétlődhet-e mindez 2009 őszén. Nem szolgálják javát az általa összetákolt és irányított kormány intézkedései sem, a magyar intézményvezetők leváltása, s az egyre mélyülő válság, amely románt és magyart egyaránt sújt, s amelynek ellenszerét nem találja a hatalomszerzéssel, kampányokkal, korrupciós botrányokkal és politikai csatározásokkal elfoglalt kabinet.
Csökkenőben az államfő népszerűsége, szavazatokra van szüksége mindenáron, a mostani látogatás programjának tükrében azonban kérdéses, hogy ezúttal román vagy magyar voksokra utazik? A magyarság körében nem túl népszerű román lobogó ünnepén, a még kevésbé kedvelt, tulajdonképpen elnyomóerőt jelképező hadsereg parádéján részt venni Csíkszeredában, nem tűnik nyerő vállalkozásnak. Traian Băsescu azonban a meglepetések embere, előállhat valami meghökkentő húzással, hogy visszalopja magát a székelyek vagy éppen a románok szívébe.
Bár az elmúlt időszak történései őket látszanak igazolni, mégis udvariatlannak és némiképp érthetetlennek tűnik az RMDSZ-es elöljárók tüntető távolmaradása. Főleg, hogy szombaton az SZKT-ülésen azért döntenek államelnökjelölt indításáról, hogy alkuba bocsáthassák a magyar szavazatokat. A mostani ellenségeskedés után nehéz lesz Băsescu megszavazására buzdítani a magyarokat, de nem lesz könnyű Mircea Geoană mellett érvelni sem, a liberális Crin Antonescu második fordulóba kerülésének esélyeit pedig jelentősen csökkenti egy magyar jelölt. Amúgy néhány alkalommal már bebizonyosodott, magyar szavazatokat ígérni lehet, ám a nép mégsem ballag terelhető csordaként az RMDSZ-es vezetők által kijelölt irányban.
Talán erre alapoz Traian Băsescu is, vagy valami egészen másra?