Elhunyt Püski Sándor, a magyar nemzeti kultúra könyvkiadója

2009. augusztus 4., kedd, Közélet

Életének 99. évében Budapesten elhunyt Püski Sándor, a Püski Kiadó alapítója — közölte a család hétfőn az MTI-vel. Püski Sándor múlt csütörtökön tért vissza otthonába a kórházból, ahol tüdőgyulladásából még meggyógyították, de három nappal később, vasárnap délelőtt meghalt. A család a temetéséről később intézkedik.

Püski Sándor 1911-ben született, tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetem Jogi Karán végezte 1935-ben. Rá négy évre megalapította a Magyar Élet Könyvkiadót, mely főleg a népi írók műveit jelentette meg. 1942-ben és 1943-ban a szárszói konferenciák egyik szervezője volt. Koholt vádak alapján 1962-ben bebörtönözték, ahonnan 1963-ban szabadult. 1966-ban Erdei Ferenc író, politikus segítségével útlevelet kapott feleségével, és meglátogatták gyermekeiket Amerikában, majd 1970-ben kivándoroltak New Yorkba. Itt alapította meg 1975-ben a Püski Kiadót, emellett kiállításokat, filmvetítéseket, előadásokat szervezett, és számtalan magyar művészt, írót, tudóst látott vendégül. A Püski Kiadó 1988-ban Budapesten a Krisztina körúton alapította meg kiadóját és könyvkereskedését. Püski Sándor részt vett a Nemzeti Demokrata Szövetség alapításában, amelynek 1991 és 1996 között tagja volt. 1995-től a Magyarok Világszövetségének elnökségi tagja volt.

1990-ben Bethlen Gábor-, 1995-ben Petőfi Sándor Sajtószabadság-, 1996-ban Magyar Örökség- és Bocskai István-díjat, valamint Pro Urbe Budapest kitüntetést kapott. 2001-ben az I. kerület díszpolgára lett, 2002-ben a Magyar Művészeti Akadémia aranyérmét nyerte el, 2003-ban az Év Könyve-díjjal, 2004-ben Magyar Művészetért elismeréssel jutalmazták. 2005-ben feleségével együtt Szent István-díjat kapott, kilencvenedik születésnapján, 2001 februárjában pedig Mádl Ferenc államfő a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntette ki. 2002-ben Püski Sándor maga is írásra adta a fejét, Könyves sors, magyar sors című munkájában életéről, munkásságáról és az ezzel szorosan összefüggő népi mozgalom születéséről és kifejlődéséről adott képet.

Búcsúzunk Püski Sándortól, a magyar nemzeti kultúra legtovább élt könyvkiadójától.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a június 9-i európai parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1772
szavazógép
2009-08-04: Közélet - x:

Szerző Pétert díjazta a város (Szent György-ösztöndíjak) — Váry O. Péter

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat dicsérő oklevelet adományozott Szerző Péternek, a Székely Mikó Kollégium végzős diákjának, aki a nemrég Mexikóban szervezett nemzetközi fizika tantárgyversenyen aranyérmet kapott.
2009-08-04: Közélet - x:

Százhatvan éve esett el Petőfi Sándor

Évtizedek óta emlékeznek július utolsó vasárnapján a fehéregyházi csatatér helyszínén emelt Ispán-kútnál nemzeti költőnk, Petőfi Sándor elestének vagy eltűnésének évfordulójára. Idén a 160.-ról a hazai magyar politikum megfeledkezni látszott, Markó Béla távolléte miatt a hírügynökségek sem tudósítottak a megemlékezésről (sajtóinformációk szerint az elnök pihenőszabadságát tölti), ráadásul az RMDSZ vezére még csak pótszónokot sem ,,delegált" maga helyett.