Bizakodó államtitkár, fenyegetőző szakszervezetek
Az állami intézmények átszervezése nyomán jövőtől nőni fog a közszférában dolgozók fizetése — jelentette be tegnap Valentin Mocanu, a munkaügyi minisztérium államtitkára. Hangsúlyozta: az egységes bérezésre vonatkozó törvény alkalmazása nyomán minden közalkalmazotti kategóriában nőni fognak a bérek.
A jogszabály egyik alapelve, hogy 2014-ben a minimálbér és az átlagbér aránya egy a kettőhöz legyen. Mocanu kijelentései azt követően hangzottak el, hogy sajtóinformációk szerint a legutóbbi kormányülésen ismét 20—25 százalékkal megnyirbálták az egységes bérezési rácsban szereplő szorzókat. A tanügyi szakszervezetek a hír hallatán máris tiltakozó akciókkal, sőt, általános sztrájkkal fenyegetőztek, attól tartanak ugyanis, hogy a módosítások során a pedagógusok nagy része kevesebb fizetést kap majd. Gheorghe Isvoranu, a Spiru Haret szakszervezeti tömb vezetője az oktatásüggyel szembeni tiszteletlenségnek nevezte a legutóbbi módosításokat. Az érdekvédelmiek találkozni kívánnak Emil Boc kormányfővel, hogy egyeztessenek az egységes bérrácsról. A csökkentésekről meglepődve értesült Ecaterina Andronescu oktatásügyi miniszter is, sérelmezve, hogy a pénzügyminisztérium nem tájékoztatta őt a módosításokról.
Itt a börtön, hol a börtön?
A romániai hatóságok megerősítették, nem rendelkeznek információval arról, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) Bukarestben működtetett volna titkos börtönt, miután ennek gyanújáról amerikai lapok közöltek értesüléseket. A The New York Times amerikai napilap elektronikus kiadásában arról számolt be tegnap a CIA volt alkalmazottjaira hivatkozva, hogy Bukarestben működött egy ilyen börtön. A lap szerint Kyle D. Foggo volt CIA-alkalmazott, aki 2003-ban az ügynökség egyik legfontosabb európai ellátó központját vezette Németországban, azt a megbízást kapta, hogy három tikos börtönt hozzon létre. A lap úgy tudja, hogy az egyik fogda „Bukarest egyik forgalmas utcájában" található felújított épületben működött, a másodikat Marokkó egyik elszigetelt régiójában létesítették, egy harmadikat pedig a volt szovjet blokk egyik országában, egy város mellett alakították ki. Mindhárom fogda hat-hat rabot tudott befogadni. A források szerint a három épületet egyformán rendezték be, hogy a foglyok ne jöhessenek rá, melyik országban vannak. A román hírszerzés azt közölte, hogy nem rendelkezik semmilyen információval az amerikai lapban felvetett témáról. Adrian Cioroianu volt külügyminiszter szerint a lapban megjelent információnak sokkal inkább az amerikai belpolitikai helyzethez van köze. Emlékeztetett: Romániában már megvizsgálták a titkos börtönök kapcsán felmerült gyanút, de nem találtak olyan bizonyítékot, ami megerősítette volna azok létezését.