A prefektúrákon spórolna Kelemen
A prefektusi hivatal megszüntetését javasolja az RMDSZ államfőjelöltje, Kelemen Hunor. Érvelése szerint, ha már a kormány leépítést tervez a helyi közigazgatásban, azokat az intézményeket kellene felszámolnia, amelyek ,,eddig csupán az adófizetők pénzét nyelték el, ugyanakkor a decentralizáció helyett a még erőteljesebb központosítást, a kormány helyi szintű uralmát erősítették meg".
Kifejtette, az új kormány hivatalba lépése után megkétszereződött a vezető beosztásban lévő köztisztviselők száma: sok prefektus, illetve alprefektus leváltása után kormányzati felügyelővé vált, helyükbe pedig új tisztviselőt neveztek ki. Kelemen Hunor szerint, ha a cél valóban a fölösleges közigazgatási tevékenység felszámolása, akkor alaposan ki kell vizsgálni a hely állami intézmények működését is. A kormány szándékának körültekintő gyakorlatba ültetése jó alkalom volna a helyi és központi közigazgatás hatékonnyá tételére, az ország költségvetésének ésszerű és felelős felhasználására — véli Kelemen Hunor.
Maradt az Udrea-bizottság
Folytatja tevékenységét az Udrea-bizottság, noha hétfőn felmerült, hogy feloszlatják a tanácsot. Az ellenőrző bizottságnak tegnap a közberuházásokat felügyelő ügynökség elnökét és a turisztikai minisztérium négy beosztottját kellett volna meghallgatnia, de utóbbiak nem jelentek meg. Elena Udrea tárcavezető ezt már a tegnap előre jelezte, hangsúlyozva, hogy ő sem jelenik meg a bizottság előtt, mivel az nem járt el objektíven a vizsgálat során, ugyanakkor azt is kilátásba helyezte, hogy feljelenti a hangfelvételen szereplő képviselőket. Ludovic Orban, a bizottság liberális elnöke erre reagálva nyilatkozta: a turisztikai miniszter annyi feljelentést tehet ellene, ahányat óhajt, viszont a parlamenti vizsgálóbizottság előtti megjelenés nem fakultatív. Orban szerint a hangfelvételek kiszivárogtatása és a demokrata-liberális nyilatkozatsorozat mindössze gyermeteg ürügy a bizottsági meghallgatásoktól való távolmaradásra.
Bizalmatlan a lakosság
A lakosság 63 százaléka úgy véli, hogy az országban csalnak a választásokon — derül ki a Pro Democraţia Egyesület által végzett közvélemény-kutatásból. A június hetedikei EP-választás, a kormány viszonyulása a jelzett csalásokhoz, az úgynevezett választási turizmus és a kiegészítő listás szavazás miatt a voksolók nem hisznek a választás tisztaságában — olvasható a Pro Democráţia Egyesület közleményében. A közvélemény-kutatás során 1009 személyt kérdeztek meg, a hibalehetőség 3,1 százalék.
Kevesebbet vásárolunk
Romániában az év első felében 40 százalékkal kevesebb tartós fogyasztási cikket vásároltak, mint az elmúlt év hasonló időszakában. A legnagyobb csökkenést az elektromos háztartási berendezéseknél, a telefonoknál és a fényképezőgépeknél, valamint a számítógépeknél jegyezték. A szakemberek a lakosság vásárlóerejének csökkenésével magyarázzák a jelenséget.
A Déli Áramlat sem elvetendő
Románia a Nabucco-terv megvalósításának elkötelezett híve, azonban a lehetséges alternatíváktól sem zárkózik el — mondta Adriean Videanu gazdasági miniszter. Elképzelhetőnek nevezte, hogy szerepet vállalnak a Déli Áramlat megépítésében, de pontosított: egyelőre nem érkezett felkérés ezzel kapcsolatosan. ,,Olyasmiről beszélünk, ami nem létezik. Tehát olyan ez, mintha meghívatnám magamat valakihez ebédre" — mondta a miniszter. Adriean Videanu szerint a Nabucco-terv azért rendkívül fontos, mert szavatolja Románia energetikai biztonságát. ,,Egyrészt több útvonal áll rendelkezésre a gáz szállítására, másrészt több forrásból érkezne a fűtőanyag is" — érvelt a tárcavezető. ,,Közben azonban készen állunk arra is, hogy kérésre az orosz fél rendelkezésére bocsássuk az eddig elkészített tanulmányokat. Ezzel együtt nincs még hivatalos álláspontunk a Déli Áramlattal kapcsolatosan" — mondta a miniszter. A Nabucco-terv európai uniós kezdeményezés, célja alternatívát biztosítani az orosz energatikai forrásokra. Párhuzamosan Oroszország Olaszországgal partnerségben készíti a Déli Áramlatot, amely az elképzelések szerint a Nabucco konkurense lenne.