VITA MÁTYÁS SZOBRÁNAK RESTAURÁLÁSÁRÓL. Jogi és szakmai viták robbantak ki a kolozsvári Mátyás király-szoborcsoport restaurálására kiírt versenypályázat körül, amelynek nyertese az önkormányzat csaknem három hónappal ezelőtti döntése alapján egy nagyszebeni cég. A közbeszerzési eljárás első szakaszában kizárt budapesti Kalória Hőtechnikai Kft. perrel fenyegeti a versenytárgyalást lebonyolító polgármesteri hivatalt, hogy még nem térítette meg a húszezer lejes pályázati garanciális biztosítékot, noha ezt a román közbeszerzési törvény értelmében már július végéig meg kellett volna tennie.
Az is kiderült, az önkormányzat sem a pályázat kiírásakor, sem az eredményhirdetéskor, sem pedig a győztes pályázóval történt szerződéskötéskor nem rendelkezett a kiírásban szereplő 800 000 euróval, csak annak felével, azaz a magyar kormány által átutalt 400 000 euróval. A román kormány visszakérte a 2008-ban folyósított hasonló összeget, holott a két ország közötti egyezség értelmében a román és a magyar kormány fele-fele arányban állja a restaurálás költségeit. A munkálatok még nem kezdődtek el, de máris élénk szakmai vita zajlik a szoborcsoport rendbetételéről is. A felújítási tervet kidolgozó erdélyi Kolozsi Tibor szobrászművész és Szabó Bálint építőmérnök — akiknek a restaurálás kivitelezésére kiírt pályázaton részt vevő cégük szintén alulmaradt a nagyszebenivel szemben — kifogásolta, hogy a restaurálást elnyerő Concefa valójában útépítésre szakosodott, és szakirányú jogosítvánnyal nem rendelkező művésszel végezteti a bronzmunkálatokat. Ioan Candea szobrász elismerte a Krónikának, valóban nem rendelkezik a román művelődési minisztérium minősítésével. — A minisztériumi restaurátori minősítés egy év alatt beszerezhető, a tudás azonban nem — nyilatkozta a szakember, akinek neve a Bem- és Petőfi-dombormű, valamint Bolyai mellszobra révén a magyar közönség előtt sem ismeretlen. Az 52 éves művész a nagyszebeni Bruckenthal Múzeum szakértőiből álló csapattal vág neki a munkálatoknak. Becslések szerint egy év alatt végezhetik el a felújítást. (Krónika)
BÁRKI JOBB BĂSESCUNÁL. Országos veszélyt jelent, és bárki jobb lenne helyette az államelnöki tisztségben — mondta Ion Iliescu Traian Băsescuról. Iliescu szerint az ország nagy gondja, miként szabaduljon meg attól az embertől, aki államelnöki teendői elvégzése során súlyosbította a politikai helyzetet, és megszegte alkotmányos kötelezettségeit. Arra a kérdésre, hogy az SZDP-ben voltak-e vagy folynak-e arra irányuló viták, hogy ne Mircea Geoană legyen a párt államfőjelöltje, Iliescu a következőt válaszolta: ,,Az SZDP hivatalosan már megnevezte jelöltjét". (Paprika Rádió)
ERDÉLYI MAGYAR ÍRÓ NYERTE A BBC DRÁMADÍJÁT. Székely Csaba, az Erdély FM munkatársa nyerte a Do You Like Banana, Comrades? (Ízlik a banán, elvtársak?) című művével a BBC nemzetközi rádiójáték-pályázatának legjobb európai drámáért járó díját. A darab főszereplője egy londoni elmegyógyintézetben meséli emlékeit a rendszerváltás előtti és utáni Romániáról. A kész művet a szerző megmutatta egy angol anyanyelvű barátjának, mielőtt elküldte a pályázatra, hogy a nyelvi hibákat kijavítsa, és mint mondta: megpróbálta a legjobbat kihozni belőle. (ÚMSZ)
NEM KÜLÖNBEK. Az állami egyetemek diákjai is áldozatul esnek a mesteri és doktori oklevelekkel való üzérkedésnek, nem csupán a magánegyetemeken tanulók ― véli Traian Băsescu államelnök. Az államfő kijelentette, ebből a szempontból a Spiru Haret Egyetemmel egyenértékű a nagyváradi, a Târgu Jiu-i, az alexandriai, illetve a Iaşi-i Orvosi Egyetem. Az oktatási törvénycsomag-tervezet parlamenti vitáján Traian Băsescu elmondta, azt követően jutott erre a következtetésre, miután tanulmányozta az államelnöki bizottság jelentését. (Kolozsvári Rádió)