Táncban az igazság?

2010. január 15., péntek, Nyílttér

Állítják a táncszakértők, néprajzosok, hogy a néptáncban benne van az illető nép lelkülete, jelleme, magatartása, vagyis minden nép úgy táncol, amilyen ő.

Ha megnézzük például a szászokat, németeket, hogyan mulatnak, mindjárt látjuk, hogy szépen, sorjában, ki-ki a maga párjával, fegyelmezetten, egyformán közepes tempóban táncolgatnak órákon át. Táncaikat, akárcsak az életüket, rend, fegyelmezettség, precizitás és összetartás jellemzi. Nem akar senki nagyobbat szökni a másiknál vagy ügyesebb lenni a mellette lévőnél. Úgy érzik jól magukat, ha mindnyájan egyformán lépnek.

A román nemzeti táncok, mint a hóra, brîu, căluşar... már másról árulkodnak. Itt azt látjuk, hogy mindenki összefogózik. Férfiak, nők együtt táncolnak, körbe, előre, hátra, el nem engedik egymást csak átmenetileg, és sokszor egy táncvezető (vătaf) irányítja táncukat. Nem lehet nem észrevenni, hogy egymásnak mennyire örülnek, milyen könnyen elfogadnak egy vezetőt maguk közül, és mennyire összetartóak. Táncaik hangulata, dallamisága boldogságot áraszt, ritmikailag ezért sokszor felfokozódik.

Végül vegyük szemügyre saját magunkat, a csárdást és a székely verbunkot.

A csárdást szabad táncnak nevezték a szakemberek, mert mindenki a párjával szabadon, saját tehetsége szerint úgy járja, ahogy tudja, és addig, amíg bírja. Itt az összetartásnak semmi nyoma. Láthatjuk az esküvőkön, hogy minden tánc valóságos verseny. Mindenki azon fáradozik, hogy szebben, jobban és tovább járja, mint bárki más, mert általában addig húzzák és fokozzák a ritmust a zenészek, amíg az utolsó pár is fel nem adja végkimerültségében.

A székely verbunk meg pontosan olyan, mint egy városi tanácsülés Sepsiszentgyörgyön vagy Székelyudvarhelyen: elindulnak körbe a legények, mintegy felvezetik a táncot, és máris szétválnak két csoportra, majd nekifeszülnek egymásnak. Sorra figuráznak: ki tud szebbet, jobbat mutatni a másiknál, díszesebben, keményebben csapásolni. A mutatvány kicsengése: virtus, rivalizálás, dac és bizonyítás.

Aki nem hiszi, üljön be egy tanácsülésre.

Csiszér Lőrinc Ábel, Sepsiszentgyörgy

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 941
szavazógép
2010-01-15: Nyílttér - x:

Hova tűnt a magyar tudakozó? (Mai levelünk)

Közösségünket érintő kérdésben lenne szükséges lépni. A volt állami telefonszolgáltató jó pár évig — a magyar távközlési miniszter idején született remek ötlet nyomán — működtetett magyar nyelvű tudakozót a 932-es számon, amely közvetlenül a magyar nyelven is beszélő ügyfélszolgálatoshoz kapcsolt. Mindenki emlékezhet, hogy a 2000 táján központosított (talán Bákóból működtetett) szolgáltatás mennyi nyelvtörést okozott, amikor magyarul nem beszélő ügyfélszolgálatosnak kellett magyarázni pl. a Csősz vezetéknevet betűnként...
2010-01-15: Nyílttér - x:

,,Homályos” célzásaim (Széljegyzet Antal Árpád András polgármester levelének margójára)

Tisztelt Polgármester Úr!
Örvendek annak, hogy a vita, tárgyilagos mederbe terelődvén, közérdekűbbé vált, mint kezdetben volt, s már-már kezdi az eszmecsere jellegét felvenni.