BAJ LEHET A NAGY ÁLLAMADÓSSÁGBÓL. Románia államadóssága 43 milliárd euró. Az ország Nemzetközi Valutalapnál dolgozó megbízottja, Mihai Tănăsescu aggasztónak tartja a hatalmas összeget, főként mert a kormány válságkezelő politikája egyelőre nem látszik túl hatékonynak. Tănăsescu Görögországgal példálózik, ahol a hatalmas IMF-hitel dacára ma államcsőddel küzdenek. De nem megnyugtató az IMF-nél eladósodott Portugália, Írország helyzete sem. (Gândul)
ARANYSZÍVŰ KORMÁNY. Nincs nagylelkűbb kormány, mint a Bocé. Haiti földrengés sújtotta népének 50 000 eurós támogatást ajánlott fel. (Mediafax)
PARAFENOMÉNEK ÉS A DEMOKRATÁK. Aliodor Manolea, akit az elnökválasztási kampány alatt folyamatosan Traian Băsescu elnök közelében láttak, s akit a sajtó csúfondárosan az elnök energetikai testőrének nevez, nemcsak paranormális képességeiből él, hanem igencsak földi vállalkozások biztosítják jövedelmét. Vaslui-ban egész lakónegyedet épített az a cég, melynek 33,3 százaléka a tulajdonában van, de részvényes volt készruhagyárakban, és létrehozott pár évvel ezelőtt rádiós és tévés tevékenységre alkalmas vállalkozást is. Ennek dacára úgy tartja, a legbiztosabb megélhetést az állam biztosítja, ezért felesége, Doina Elena Manolea egy éve már a bukaresti munkafelügyelőség igazgatója, a Demokrata-Liberális Párt bukaresti 6. kerületi nőszervezetének elnöke. Ennek dacára a D-LP ismert vezetői, köztük Sulfina Barbu, a nőtagozat elnöke, azt állítja, soha nem hallott a Manolea házaspárról. (Ziare.com)
CIVILEK A CIÁN ELLEN. A verespataki bányaprojekt kapcsán az utóbbi időben napvilágot látott nyilatkozatokra és eseményekre reagálva hetven romániai környezetvédelmi civil szervezet közös nyilatkozatot bocsátott ki, amelyben bírálják és elítélik az államelnök, a kormány és a miniszterek hozzáállását, illetve kérik nyilatkozataik visszavonását vagy helyesbítését, továbbá követelik a törvények maradéktalan betartását. A zöldek bírálják Adriean Videanu gazdasági minisztert is, aki több ízben a bányaprojekt beindítása mellett foglalt állást, és nehezményezik Borbély László környezetvédelmi miniszter találkozásait a Roşia Montana Gold Corporation képviselőivel. A zöld szervezetek további aláírásokat gyűjtenek álláspontjuk megerősítésére. (Transindex)
SPEKULÁLNAK A LEJRE. A külföldi bankok, beleértve a londoniakat is, több száz millió eurót tettek a lej erősödésére, négylejes vagy annál is alacsonyabb eurónkénti árfolyamot megcélozva. A lej erős felértékelése a spekulánsok játszmáinak köszönhető, akik a 2008 őszi támadással szemben most nem a lej gyengülésére, hanem annak erősödésére fogadnak. A tavalyi folyamatok tükörképe megy végbe jelenleg. Tavaly 4,7—4,9 lejre, egyes esetekben 5 lejre becsülték az euró árfolyamát, most 3,9—3,5 lejes eurónkénti értékről beszélnek. Tavaly észrevették, hogy nem gyengülhetett kívánságuk szerint, a téteket a lej erősödésére helyezték át — nyilatkozta Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank kormányzójának tanácsadója. (Realitatea)