Háromszéken közel nyolcezer állami nyugdíjas öregségi járadékát adózzák, azaz bruttó nyugdíjuk magasabb ezer lejnél. Decemberben a társadalombiztosítási alapból fizetett legnagyobb időskori illetmény 4367 lej volt.
Az ezer lej fölötti nyugdíjakat adózzák (pontosabban, az ezer fölötti különbözetből levonják a társadalombiztosítási járulékot, majd a megmaradt összeget terhelik a 16 százalékos adóval), a megyében decemberben ez az eljárás 7795 nyugdíjast érintett.
Legtöbb pénzt azoknak visz a postás, akik szolgálati nyugdíjban részesülnek (bírák, ügyészek, valamint a bíróságon dolgozó szakszemélyzet, repülősök, számvevőszéki alkalmazottak, valamint volt szenátorok, képviselők), az elmúlt év végén a legnagyobb tétel 12 000 lej körüli volt. Ezeket a juttatásokat nem a 2000-től érvényben lévő nyugdíjtörvény alapján határozzák meg, hanem a megfelelő ágazatokra vonatkozó, különleges jogszabályok alapján. Szintén más alapból fizetik a volt belügyi és honvédségi alkalmazottak nyugdíját, így ezeket a — szintén magas — juttatásokat nem az állami nyugdíjpénztár kezeli.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.