Belföldi hírek — Farcádi Botond

2010. február 12., péntek, Belföld
Vitatott régióátszervezés

Az RMDSZ ártatlannak tűnő törvénykezdeményezésekkel és a Demokrata-Liberális Párt cinkosságával próbálja elérni az autonómiát — véli a Konzervatív Párt, egyúttal felszólítva a ,,románul gondolkodó és érző" politikusokat, akadályozzák meg a régióátszervezési törvény elfogadását. Mint arról beszámoltunk, az RMDSZ által kezdeményezett jogszabályt — amely rendelkezik a Maros, Hargita, Kovászna megyéből álló fejlesztési régió létrehozásáról — szerdán hallgatólagosan fogadta el a szenátus, ám a végső döntést az alsóháznak kell meghoznia.

A Konzervatív Párt tegnap kiadott közleményében kifejti: bizonyítékaik vannak, hogy az RMDSZ a közvélemény által észre sem vett kis lépések politikájával próbálja elérni Hargita, Kovászna és Maros megye egybeolvasztását. * Borbély László, az RMDSZ ügyvezető alelnöke tegnapi sajtótájékoztatóján leszögezte: a régióátszervezésről szóló törvénytervezet nem mehet át a képviselőházon a Demokrata-Liberális Párt szavazatai nélkül. Mint mondta, a jogszabály életképes, szerepel a kormányprogramban, igyekeznek elnyerni kormánykoalíciós partnereik támogatását.

Dokumentumfilm a fekete márciusról

Tizenkét órás dokumentumfilmet mutatnak be hamarosan az 1990 márciusi marosvásárhelyi véres összetűzésről. Borbély László, az RMDSZ ügyvezető alelnöke tegnap közölte: a marosvásárhelyi Bernády György Alapítvány megbízásából a tizenkét órás dokumentumfilmet Miholcsa Gyula készítette. A filmet az események huszadik évfordulója alkalmából mutatják be három egymást követő napon. Borbély azt is elmondta, hogy az alapítvány székhelyén található egy 1200—1500 oldalas gyűjtemény az akkori eseményekről készült hivatalos dokumentumok másolataiból. Ezeket az iratokat elérhetővé teszik mindazok számára, akik kutatni szeretnék azt az időszakot.

Minden nyugdíjt újraszámolnak

Az egységes nyugdíjazási rendszerről szóló törvénytervezet nem szab meg felső határt a különleges nyugdíjak újraszámítására — szögezte le a kormány, pontosítva Emil Boc egy nappal korábban elhangzott kijelentését, miszerint csak a 3000 lejnél nagyobb járandóságok csökkenhetnek. A kabinet tegnapi közleménye szerint a kormányfő által felhozott példa csak egy konkrét esetre vonatkozik, a tervezet értelmében azonban minden különleges nyugdíjt újraszámítanak a hozzájárulás elve szerint.

Király András oktatásügyi államtitkár

Emil Boc miniszterelnök kinevezte Király Andrást, az RMDSZ Arad megyei szervezetének vezetőjét az Oktatási, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium államtitkári tisztségébe. Király András 63 éves, az aradi Csíky Gergely Líceum igazgatója, 2004 és 2008 között az RMDSZ képviselője volt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 209
szavazógép
2010-02-12: Belföld - x:

Hírsaláta

JÖVŐ HÓNAPTÓL NŐHET A MINIMÁLBÉR. Márciusban 105 lejjel nőhet a minimálbér ― nyilatkozta a pénzügyminisztérium illetékeseivel folytatott megbeszélés után az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség elnöke, Bogdan Hossu. Ezzel megszűnne az állami és a magán cégek közötti bérkülönbség ― mondta. Jelenleg az állami cégeknél a minimálbér 705 lej, a magán cégeknél csak 600 lej.
2010-02-12: Közélet - x:

Külföldi hírek — Mózes László

Demszkynek távoznia kellene
A Fidesz szerint a kormány is súlyosan érintett a BKV-t övező botrányban; a Fidesz fővárosi frakcióvezető-helyettese azt mondta: az ügyek miatt Demszky Gábor főpolgármesternek vennie kellene a kalapját, és távoznia kellene tisztségéből. György István, aki egyúttal a BKV ügyeit vizsgáló fővárosi bizottság elnöke is, tegnap azt mondta: az elmúlt időszak bebizonyította, hogy a nagy fővárosi cégek — különösen a BKV — MSZP—SZDSZ-es pártkifizetőhelyként működtek.