A Magyar Polgári Párt Kolozs megyei szervezete aláírásgyűjtést kezdeményez az iskolák és magyar tannyelvű osztályok összevonásának megakadályozásáért — közölte tegnap Simon Csaba, a szervezet ügyvezető elnöke és Csép Sándor elnök.
Az aláírások gyűjtését később egész Erdélyre kiterjesztik, az íveket az oktatási minisztériumhoz is eljuttatják. Szerintük az összevonások a falusi iskolák felszámolásához, a falvak elnéptelenedéséhez és az analfabéta gyermekek számának növekedéséhez vezetnek. Nemrég a Kolozs megyei tanfelügyelőség Kolozsvár két iskolájában rendelte el bizonyos magyar tannyelvű osztályok összevonását a szülők és a tanárok elégedetlenségére. Ez a veszély több Kolozs megyei, magyarok által is lakott település iskoláját fenyegeti.
Készül a kulturális örökség törvénykönyve
Legkésőbb októberig befejezik a kulturális örökség törvénykönyvének tervezetét, amelyben drasztikus büntetéseket vetnek ki a kulturális örökséghez tartozó emlékművek tönkretételéért — nyilatkozta tegnapi zilahi sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor művelődési miniszter, miután részt vett a Szilágy Megyei Kulturális, Vallásügyi és Örökségvédelmi Igazgatóság avatóünnepségén. „Bármennyire megértőek vagyunk a műemlékvédelemre leosztott támogatás tekintetében, ezeknek a létesítményeknek gazdasági válság idején is naponta romlik az állapota. Ezért finanszírozási lehetőségeket kell találnunk legalább azok számára, amelyek halaszthatatlan beavatkozást igényelnek" — jelentette ki Kelemen Hunor. A tárcavezető közölte: a minisztériumnak alárendelt megyei kulturális igazgatóságokat a következő időszakban átszervezik, hatáskörük pedig többnyire az örökségvédelem területén lesz jelentős.
Nem tetszik a nyugdíjtörvény
A nyugdíjak vásárlóértéke évről évre csökken, és ha a törvénytervezeten nem változtatnak, a szakszervezetek tiltakozó megmozdulásokat szerveznek — közölte tegnap Dumitru Costin, az Országos Szakszervezeti Tömb vezetője. Szerinte a nyugdíjtörvény kormány által elfogadott formája jelentősen befolyásolja a nyugdíjasok életszínvonalát. A szakszervezetek úgy vélik, sokkal alaposabb felméréseket kell végezni, amelyek pontosan megmutatják az új törvény hatásait, nem csak a nyugdíjasokra, de az alkalmazottak fizetésére nézve is.
Falvakon építene lakásokat Udrea
Elena Udrea vidékfejlesztési és turisztikai miniszter huszonötezer lakást építtetne falvakon olyan orvosoknak, tanároknak, lelkészeknek, mérnököknek és más szakembereknek, akik vállalnák, hogy vidékre költözzenek. Minden községben lenne egy-egy lakópark több tíz, egyenként száz négyzetméteres házzal — ecsetelte elképzeléseit tegnap a tárcavezető. Azt azonban nem pontosította, hány év alatt kívánja megvalósítani a tervet, és azt sem, mennyi pénzt fordítanának e célra.