Magyar tükör — Bogdán László rovata

2010. február 16., kedd, Világfigyelő

Az utóbbi napokban teljes lendülettel, mondhatni gőzerővel indult be a választási kampány, amelynek eseményeit — nyilatkozatok jobbra-balra, hajmeresztő kijelentések (például Mesterházy Attila, a szocialisták kormányfőjelöltje, Mussolinihez volt képes hasonlítani Orbán Viktort, arra célozva, hogy Mussolininek sem volt, állítólag, programja, nemes egyszerűséggel bejelentette, hogy ,,kormányozni fogok!", akárcsak Mesterházy szerint Orbán Viktor).

Hogy van-e a Fidesznek programja vagy nincsen, kérdéses. A szocialisták szerint nincs. Kósa Lajos alelnök, Debrecen polgármestere viszont ezeket a kijelentéseket nevetségesnek tartva hivatkozik a legnagyobb ellenzéki párt egy 2007-es programfüzetére. * A közvélemény-kutató intézetek viszont folyamatosan teszik a dolgukat. Mérik a pártok eredményeit. Legújabban az derült ki, hogy a biztos pártválasztók közül 51 százalék szavazna a Fideszre, 20—21 a szocialista pártra, 14 a feltörekvő Jobbikra. A többi párt a különféle közvélemény-kutató intézetek egybehangzó felmérése szerint be sem kerülne a parlamentbe. Gyakorlatilag nem érik el az ötszázalékos küszöböt. Bár a szakértők közül sokan állítják, hogy Bokros Lajos, az MDF húzóembere és kormányfőjelöltje csak beviszi pártját a parlamentbe. Kétségtelen, a 2010-es választások nagy kérdése ez. * Az MDF lepaktált ősi ellenfelével, az SZDSZ-szel is, sokan újfent kiléptek a pártból, így, amint az köztudott, Boros Péter volt miniszterelnök is. Közben dúlnak a pártharcok az MDF berkeiben, legújabban az egyik budapesti szervezet lépett fel, meglehetősen határozottan, meghiúsítva, legalábbis helyi szinten, az MDF—SZDSZ paktumot. * Sokkal lényegesebb viszont a Fidesz növekvő támogatottsága, noha az áldatlan és ostoba nyugdíjvita elvitt néhány százalékot, a nagy ellenfél, az MSZP támogatóinak száma mégsem növekedett. A Fidesz problémája jelenleg — bármilyen furcsán is hangzik ez első hallásra — az, hogy támogatói, a tábora biztosra veszi a győzelmét, ezért esetleg nem megy el mindenki szavazni. A Fidesz vezetői is érzik a veszélyt, Orbán Viktor az elmúlt napokban-hetekben többször is kijelentette: a meccs még nincs lezárva, el kell menni szavazni, a választások eredménye ugyanis a szavazófülkék magányában dől el. * Továbbra is folytatódik a BKV-botrány. Bencze József országos rendőrfőkapitány a közszolgálati tévé Szólás szabadsága című műsorában kijelentette, újabb és újabb ügyek kerülnek napirendre, elég nehéz a vizsgálatokat kampányban folytatni, de a rendőrség teszi a dolgát. Legújabban már Demszky Gábor is nyilatkozatra kényszerült, vállalta ugyan politikai felelőségét, de kijelentette, esze ágában sincs lemondani. Védte tanácsadóját, Mesterházy Ernőt, s meglehetősen bizarr megjegyzéseket tett egykori helyettesére, Hagyó Miklósra. Hibázott, mondta, amikor ekkora felelősséget engedett át neki, szuper polgármester volt, s kézi vezérléssel nyilván nem bírta vezetni a BKV-t. Hagyó még nem szólalt meg, funkcióiról ugyan lemondott, kivéve parlamenti képviselőségét és mentelmi jogát, ami a választásokig védi… * A Fidesz budapesti önkormányzati politikusai azzal vádolják az MSZP-t, hogy a BKV-tól elsíbolt pénzek a szocialista párt kasszájában landoltak. Lendvai Ildikó pártelnök dühösen jelentette ki, hogy mindenkit be fognak perelni, aki ezt állítja, mivel ez nem igaz. Perek sorozata következhet el tehát, egy azonban bizonyos: az MSZP-re nagy árnyékot vetnek a BKV-botrányok.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 935
szavazógép
2010-02-16: Világfigyelő - x:

Romlott a helyzet Irakban

Tekintélyes iraki nem kormányzati szervezetek arra panaszkodnak, hogy az emberi jogok helyzete sokkal rosszabb az arab országban, mint az amerikai megszállás előtt volt.
2010-02-16: Világfigyelő - x:

Külföldi hírek — Farcádi Botond

Régi-új elnök a választási bizottság élén
Ismét Szigeti Pétert választották az Országos Választási Bizottság (OVB) tagjai a testület elnökévé tegnap. Az OVB öt új tagját és két póttagját tegnap választotta meg az Országgyűlés. Az új tagok előbb esküt tettek az Országgyűlés elnöke előtt, majd nyilvános alakuló ülést tartottak, ahol maguk közül elnököt és elnökhelyettest választottak.