Ez utóbbi sommázó felsorolás már eleve cáfolja vallomásának borúlátóan fogalmazott részletét, ám erre a pesszimizmusra, az immár néhainak, a bukott rendszer évtizedeiben bőven nyílott alkalma.
Szépet-értéket becsülő család nevelte, a Református Székely Mikó Kollégium bocsátotta útjára, és a Bolyai Tudományegyetem nevezetes professzor-triásza (Balogh—Török—Tulogdy) által vezetett földtudományi kar biztosított számára is széles körű kitekintést a világba.
Alig huszonévesen Baróton az Erdővidéki Köztársaságról álmodott, Sepsiszentgyörgyre hazakerülve az oktatás mellett a tudományos kutatómunka kötötte le idejét, majd a moldvai magyarság szállásterületén végzett Jóbarát-expedícióinak gyűjtését bemutató kiállítását a csángókutatás apostola, a Kossuth-díjas zenetudós, Domokos Pál Péter méltatta.
Első tanulmánya Adatok Sepsi rajon történeti földrajzához címmel éppen ötven éve jelent meg a Bolyai Tudományegyetem Tudományos Diákköreinek Évkönyvében. Utoljára 2005-ben félezer oldalon látott napvilágot kétnyelvű Codex című kötete, amelyet a moldvai csángómagyarság neves szakértője, Halász Péter Codex Gazdalaciensis címmel előszavazott.
Eléggé megkésve, egyszeri megbocsáthatatlan kiszavazás után nyerte el 2007-ben a Pro Urbe-díjat. Az oklevél szövege szerint: Tanári munkája mellett Thaliát szolgálta, nemkülönben a sakk művészetét, és fél évszázad során tucatnyi folyóiratban, valamint lapban közölte tudományos írásait.
Osztály-, évfolyam- és tanártársai nevében
Kónya Ádám