Az uzoni zsidók emlékezetére

2010. május 21., péntek, Nyílttér

Uzon község falunapokra készül idén is. Május utolsó napjaiban kerül sor a hagyományos versenyekre, különböző szórakoztató, igényes kikapcsolódást nyújtó programokra. De nemcsak erre. Emlékezni is akarunk, mert 66 éve annak, hogy ártatlan embereket, név és szám szerint 24 uzoni zsidó lakost deportáltak a sepsiszentgyörgyi gazdasági iskolába 1944. május 3-án, onnan a szászrégeni gettóba, majd pedig 1944. június 1-jével kezdődően elindultak a halálvonatok Auschwitz, Dachau, Kamfering, Allach, Tünkheim lágerei felé.

Számtalan könyv, film, dokumentációs kiállítás leplezte le a hitlerista rendszer barbár lényegét. És noha az élet mindennapjai, problémái idővel elfátyolozzák az emberiség elől, mégis léteznek tények, amiket soha nem lehet és nem is szabad felednünk. Embermilliók szándékos, cinikusan megszervezett kiirtása, a hitlerizmus embertelen, fajgyűlölő, leigázó társadalmi-politikai ,,eszméinek" és céljainak nevében — ezt a tragédiát örökké elevenen kell őriznie az emberiségnek emlékezetében, mert sem elfelejteni, sem megbocsátani nem lehet. Az emberiség sebei még ma sem gyógyultak be teljesen, habár több mint hat évtized telt el a deportáltak tragédiája óta.

A halálvonatok egyikén utazott az uzoni Hirschhorn Tibor is családjával az ismeretlen felé, a koncentrációs táborok valamelyikébe, amelyeket 1933 után politikai megfélemlítésre használtak, vágóhíddá, vesztőhellyé alakítottak. A Hirschhorn család mind a négy tagja, Hirschhorn Arthur (édesapa), Gizella (édesanya), Hirschhorn Ibolya (lányuk 21 évesen) és Hirschhorn Tibor (17 évesen) — akárcsak a többi uzoni zsidó — megjárta a poklok birodalmát. Hárman túlélték, de édesanyjukat balra terelték, vagyis egyenesen a gázkamrákba.

Az uzoni zsidók néhány személy kivételével a község szülöttei voltak, és aktívan részt vállaltak a közösség társadalmi életének minden ágában: a kisiparban, a kereskedelemben, a magyar könyv- és lapterjesztésben, sőt, a sportban is. Az itteni nép nyelvén, magyarul beszéltek, más nyelvet jóformán nem is ismertek. Asszimilálódtak a község népéhez, szokásaikat átvették, ünnepeiket megtartották.

Kötődésüket, ragaszkodásukat mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy a háború után a német haláltáborok szörnyűségeit túlélők egytől egyig visszatértek falujukba. Még azok is, akiket az amerikai zónákban ért a felszabadulás, és így nyitva állt előttük az út a nyugati világ bármely országába: mi több, a felszabadítók ösztönözték is a túlélőket ebbe az irányba. Ők mégis hazatértek Uzonba. Megrongált, kifosztott lakásaikat rendbe hozták, és ismét bekapcsolódtak a faluközösség mindennapi életébe.

Az uzoni falunapok alkalmával 2010. május 28-án délután 5 órától márványtábla-avatásra készülünk. Ezen táblával örök emléket állítunk az alábbi elpusztított áldozatoknak:

1. Féder Gizella özv.

2. Halmos Ábrahám

3. Halmos Jozefina

4. Halmos Béla

5. Hirschhorn Gizella

6. Hirschhorn Piroska

7. Kabos Szidónia özv.

8. Kun Eszter özv.

9. Kun Gábor

10. Kun József

11. Kun György

12. Kun László

13. Kun Helén

14. Kun Ádám

15. Kun Éva

16. Salamon Endre

17. Salamon Blanka

18. Salamon Imre

19. Schwartz Emil

20. Schwartz Dóra

Ambrus Anna

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 922
szavazógép
2010-05-21: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Színház
A sepsiszentgyörgyi Kó­nya Ádám Művelődési Ház Visky Árpád Színjátszó Együttese ma 20.30 órától az illyefalvi kultúrházban bemutatja Robert Thomas Szegény Dániel című kétrészes bűnügyi vígjátékát. Rendező: László Károly színművész.
2010-05-21: Nyílttér - :

Az utca hangja

TÖLGYES LAJOS, Sepsibükszád. Állítólag újra bekerülünk a rekordok könyvébe a világ leghosszabb autópályájával. Az Észak-erdélyi sztrádáról van szó, amelynek soha nem lesz vége.