A Szülőföld Alaptól nyert támogatásnak köszönhetően a Székely Nemzeti Múzeum teljes üvegnegatív-állománya digitalizálásra került. Sorozatunkban ezekből a képekből válogatunk olvasóinknak.
Árkos határában számos borvízforrás található, ezek egy részének vizét valamikor palackozták is.
A Glória-forrás kiépítése és kereskedelmi forgalmazása annak a György Józsefnek a nevéhez fűződik, akit a bodoki borvíztöltöde is atyjának tekinthet. A nagy borvízkutató a 19. század végén megszüntette a szerény, alacsony faköpüvel körbevett forrás látványát, és modernizálni kezdte annak környezetét. Nem pusztán a forrás vizének palackozását indította el, hanem a környék kertesítésére is nagy hangsúlyt fektetett. Távozta után a háromszéki sajtó elsősorban a forrás mellett kialakított, a helybeliek számára modellnek tekintett bolgárkertészet megszűntét siratta.
György József távozása után a forrás a híres felvidéki, majd bükszádi üvegműves, Sovánka István kezébe került, aki a borvíztöltödét tovább működtette. A Glória-forrás Sovánka-korszakát még ma is fel tudja idézni néhány árkosi lakos. A literes üvegekbe töltött vizet Sepsi-szentgyörgyről hozott szénsavval dúsították, és náddugóval dugaszolták. Hetente egyszer 500 üvegnyi borvizet szállítottak be egy brassói lerakatba, amely a forrásvíz terjesztését megoldotta. A Glória-forrás töltödéje a második világháború alatt, az orosz betörés nyomán szüntette meg működését, majd a falu határába költözött katonaság körbekerítette. Így vesztette el a falu a forrása fölötti használati jogot.
A múzeum fotótárában levő, 19. század végi képek a forrás kiépítési munkálataikor készültek. Azt a forrást ismerhetjük meg róluk, amely napjainkban a katonai felügyelet miatt megközelíthetetlen.
Szőcsné Gazda Enikő