Romaintegráció az Európai UnióbanPénz lenne, de nincs látszatja

2010. december 22., szerda, Világfigyelő

Hiányosságokat mutat az Európai Unió tagországaiban azoknak az uniós támogatásoknak a felhasználása, amelyet a romák gazdasági és társadalmi bevonására lehetne fordítani — állapította meg az Európai Bizottság romaügyi munkacsoportja. A munkacsoportot szeptemberben állították fel az uniós végrehajtó testületen belül.

A bizottság emlékeztetett arra, hogy az EU intézményei jelentős pénzeszközöket bocsátottak rendelkezésre a romák társadalmi beilleszkedését célzó tagállami intézkedések támogatására és kiegészítésére: a huszonhét tagállam közül tizenkettő (Bulgária, Csehország, Spanyolország, Finnország, Görögország, Magyarország, Írország, Olaszország, Len­gyel­ország, Románia, Szlo­vénia és Szlovákia) összesen 17,5 milliárd euró támogatásban részesült.
A Brüsszelben tegnap nyilvánosságra hozott első vizsgálati eredmények szerint azonban nemzeti szinten sokszor hiányosak az uniós pénzek felhasználására vonatkozó ismeretek, nem megfelelő a támogatások fogadásának adminisztratív előké­szítése, problémák mutatkoznak a nemzeti társfinanszírozással, emellett a civil szervezetek és a roma közösségek sem kapnak elegendő szerepet a folyamatban. A bizottság jelezte: mostani megállapításai alapján a munkacsoport a jobb felhasználás lehetőségeinek körvonalazásával folytatja tevékenységét. A csoport munkájának eredményei részét képezik majd annak a romaügyi keretstratégiának, amelyre a bizottság tavasszal tesz javaslatot. A stratégiát — amely a nemzeti romaprogramoknak ad egységes uniós keretet — a januárban induló magyar EU-elnökség egyik kiemelt célkitűzése szerint várhatóan nyár elején fogadják el.
A brüsszeli bizottság tegnap nyilvánosságra hozott egy tanulmányt is, amelyben azt vizsgálták, mennyire bizonyultak hatékonynak a tagországokban eddig elindított romaprogramok. A tanulmánynak az a fő következtetése, hogy legsikeresebbek azok a progra­mok, amelyek egyszerre próbálják kezelni mindazokat az okokat, amelyek miatt a romák nem tudtak integrálódni a társadalomba. A sikertényezők között a jelentés a programok hosszú távú jellegét, a romákkal foly­tatott rend­szeres konzultációt, az adatok és eredmények meg­bíz­ha­tó értékelését, illetve a témában ille­tékes helyi, regionális és nemzeti szervek munkájának hatékony összehangolását említette. Ma­gyar­or­szág nemzeti romastratégiáját különösen az utóbbi tekintetében emelték ki az uniós kutatók.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 936
szavazógép
2010-12-22: Közélet - :

Újabb karácsonyfát állítottak

A sepsiszentgyörgyi ifjúsági szervezetek harmadik alkalommal állítottak külön karácsonyfát az Erzsébet parkban a Mikó-szobor és a tavacska között. A fenyőt tegnap délután feldíszítették, s elmondták karácsonyi kívánságaikat. (sz.)
2010-12-22: Világfigyelő - :

Budapesten elfogadták a médiatörvényt

Minden médiumra, így a lapokra, hírportálokra és internetes újságokra is kiterjed az új médiatörvény hatálya. Az Országgyűlés keddre virradó éjszaka kormánypárti képviselők szavazataival fogadta el a három fideszes képviselő által benyújtott, a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló indítványt, amely többek között szabályozza a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság jogköreit, meghatározza a médiapiaci szereplők jogait és kötelességeit, illetve rendelkezik a rájuk kiróható szankciókról is.