Kovásznán és a közigazgatásilag ide tartozó Csomakőrösön 371 roma nemzetiségű polgár él — derült ki a polgármesteri hivatal romaszakértője, Burka György Ervin beszámolójából. A múlt év folyamán végzett felmérésből az is kiderült, hogy mindannyian beiratkoztak valamelyik családorvoshoz.
Sok gondot okoznak állataik, sokszor felügyelet nélkül kóborolnak, kárt tesznek mások tulajdonában. Ebből kifolyólag a gondatlan gazdákat sokszor büntették. A romaszakértő több alkalommal beszélt a csomakőrösi romákkal, azt is elmagyarázta nekik, miért kapták a büntetéseket. Kovásznán az Ady Endre utcai ingatlanban lakó romák háziállatai okoznak fejtörést a szomszédoknak. Az éves jelentésből nem derül ki, milyen eredménnyel járt a felvilágosító munka.
A romák iskolalátogatásával sincs minden rendben. Több ízben felvilágosították őket az iskolakötelezettségről, ennek ellenére sok az igazolatlan hiányzás mind az óvodában, mind az iskolában — vonta le a következtetést Burka György.
Jó hír viszont, hogy az Európai Szociális Alap által kiírt pályázaton két hetedikes roma diák, Kerekes Rodica Izabella és Bálint Piroska ösztöndíjat nyert 8,56-os és 7,67-es tanulmányi átlaggal. A tanulás iránt az idősebbek is fogékonyak. Számukra három újraképzési osztályt indítottak, ahol asztalosnak, szociális munkásnak és zöldövezet-fenntartó munkásnak tanulnak.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.