Rácz-ügyA letartóztatás előzményei

2011. március 18., péntek, Közélet

Érdekes adatokat és egyben új elemeket is tartalmaz a Kovászna Megyei Törvényszék március 12-i, 4. számú döntésének indoklása Rácz Károly előzetes letartóztatása ügyében. Az alábbiakban a letartóztatás előzményeire vonatkozó részleteket ismertetjük.

Ez év január 24-én Áda József írásban bűnügyi feljelentést tett Rácz Károly kézdivásárhelyi polgármester ellen azt állítva, hogy miután 2010. február 15-én aláírták a 3535. számú szolgáltatási szerződést a polgármesteri hivatallal, Rácz bizonyos pénzösszeget követelt tőle a szerződés "zökkenőmentes lebonyolítása" érdekében, miáltal a múlt év áprilisa és októbere között Áda havonta 4000 lej kenőpénzt adott át Rácznak. A brassói Korrupcióellenes Ügyészség munkatársai a feljelentést követő napon bírósági engedéllyel megkezdték a polgármester mobiltelefonjának lehallgatását, és megfigyelték a Rácz és Áda közötti ez év február 17-i találkozót, amikor is állításuk szerint Rácz újabb 3000 lejt vett át Ádától. Mivel március 7-én a polgármester 11 000 lejt kért Ádától, aznap 12 órakor a korrupcióellenes ügyészek bűnvádi eljárást kezdeményeztek Rácz Károly ellen. A tettenérést március 11-én reggel 8 órára szervezték meg, amikor Áda József Rácz Károly Turóczi Mózes utca 10. szám alatti lakásának konyhájában átadott az ügyészek által előzetesen megjelölt tízezer lejt, amit az átadás-átvétel után pár perccel a házat és a benti beszélgetést figyelő és rögzítő ügyészek a konyhában meg is találtak. Az ügyészek által előterjesztett bizonyítékok között szerepel a pár nappal a tettenérés előtt elhangzott telefonbeszélgetés, melynek során tájékoztatta Ádát, hogy átutalták bankszámlájára a pénzt, amivel a polgármesteri hivatal tartozott a cégének (kb. 700 000 lejt), majd arra kérte, hogy személyesen is találkozzanak. Az ügyészek a február 17-i beszélgetés jegyzőkönyvét is csatolták, amelyből az derül ki, hogy Rácz átvette feljelentőjétől a 3000 lej csúszópénzt. Január 24. és március 11. között az ügyészek Rácz Károly valamennyi telefonbeszélgetését lehallgatták és rögzítették. A törvényszéki döntésből az derül ki, hogy Áda állítására, miszerint havonta négyezer lej csúszópénzt adott át Rácznak, semmiféle bizonyíték nincs, csupán a feljelentő írásbeli nyilatkozata támasztja ezt alá. A telefonbeszélgetések jegyzőkönyveiből sem derül ki egyértelműen ilyesmi. A gyanúsított kenőpénz elfogadásért 3 és 12 év közötti börtönbüntetésre számíthat. A 2011/119/1097-es számú Rácz-iratcsomó március 12-én már 278 oldalt tett ki. Értesüléseink szerint a korrupcióellenes ügyészek nyolc vesztegetésgyanús ügyben folytatnak kivizsgálást Kézdivá­sárhelyen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az Ilie Bolojan által bejelentett megszorításokról?








eredmények
szavazatok száma 700
szavazógép
2011-03-18: Közélet - Iochom István:

Disznóvágás böjt idején Csernátonban

Első alkalommal szervezett hagyományos disznóvágást hat csapat részvételével a csernátoni polgármesteri hivatal. Az eseményt a sportcsarnok mögötti téren tartották vasárnap.
2011-03-18: Közélet - :

Bibarcfalván lemondtak a sztrájkról

Tegnap a bibarcfalvi borvíztöltöde sztrájkolói és a vezetőség megegyezett, így felfüggesztették a kedd óta tartó tiltakozó megmozdulást.