Nem lenne fennakadás a daganatos betegeknek szánt, injekcióban beadható gyógyszerek beszerzésénél, ha a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórház vezetősége odafigyel a jogszabályokra, és idejében kiírja a közbeszerzést – véli Nagy András, a megyei gyógyszerészkamara elnöke, MPP-s megyei tanácstag. Többen megkeresték a rászorulók közül, segítségét kérték az életmentő szer beszerzésében – mondotta.
Tavaly decemberben jelent meg az 1388-as kormányrendelet, amely előírja, hogy április elsejétől csak zárt rendszerben, a kórházi gyógyszertárláncon keresztül juthatnak hozzá a rákos betegek az injekcióban beadható onkológiai gyógyszerekhez. Lett volna idő ezek beszerzésére, és elkerülhető lett volna, hogy most sok rászoruló kétségbeesve keresse a számára létfontosságú szert – véli Nagy András, aki szerint a kórház vezetői arra számítottak, mint annyi más esetben, ismét halasztják majd a jogszabály alkalmazását. Most sürgősségi eljárással igyekeznek beszerezni a hiányzó szereket, és néhány napon belül remélhetően nem lesz már fennakadás, az injekciók többsége a betegek rendelkezésére áll majd, ám a súlyos kórban szenvedő daganatos betegek számára a néhány napos megpróbáltatás is nehéz volt. Szakemberekre lenne szükség a vezetőtanácsban, olyanokra, akik a minisztériumi jogszabályokat is figyelemmel követik – fejtette ki.
A szaktárca elképzelése nem volt rossz, azt akarták, hogy a sokkal biztosabb, zárt rendszerekben, jobb körülmények között tárolják, adják ki ezeket a gyógyító szereket. Csakhogy nem számoltak a hosszas közbeszerzéssel, no meg a szakemberhiánnyal. Háromszéken például egyáltalán nincs gyógyszerész a kézdivásárhelyi kórházban, a baróti városi kórház patikusa hamarosan külföldön folytatja munkáját, Kovásznán egy gyógyszerész dolgozik a szívkórháznál, és nemrég távozott a sepsiszentgyörgyi megyei kórház gyógyszertárának vezetője is. Nagy András szerint az egészségügyi szakemberhiány egyre kórosabbá válik, és bár az ágazat finanszírozása jelentős mértékben nőtt – 2006-ban évi 1,1 milliárd euró ment a romániai egészségügyre, tavaly 4,5 milliárd eurót költöttek –, ez sem az ellátás minőségében, sem az alkalmazottak javadalmazásában nem tükröződik.