Sztárparádé, politika és újoncok Cannes-ban

2011. május 11., szerda, Világfigyelő

Talán soha annyi filmsztár nem jelezte még előre részvételét a cannes-i filmfesztiválra, mint a ma kezdődő 64. mustrára, amelynek zsűrielnöke Robert De Niro.

A megszokottnál könnyedebbnek és szórakoztatóbbnak ígérkező hivatalos versenyprogramot – amelyben számos visszatérő nagy rendező mellett újoncok és két elsőfilmes rendező is helyet kapott – ezúttal a filmes szakma és a nemzetközi sajtó is megelégedéssel fogadta.
Brad Pitt és Angelina Jolie, Johnny Depp, Sean Penn, Charlotte Gainsbourg és Charlotte Rampling, Penélope Cruz vagy Catherine Deneuve – néhány név azon filmcsillagok közül, akik május 11. és 22. között biztosan felvonulnak a cannes-i Fesztiválpalota vörös szőnyeggel borított lépcsőin. A világ egyik legrangosabb filmes seregszemléje ugyanakkor szokásához híven nem feledkezik meg a hazájuk politikai forrongásai miatt nehéz helyzetbe került filmesekről, illetve az aktuális politikai témákat feldolgozó alkotásokról sem. A hivatalos programban lesz látható május 20-án – versenyen kívül – a hat év börtönre ítélt iráni rendező, Dzsafar Panahi legújabb filmje. Az Ez nem film című, illegális körülmények között videóra forgatott alkotásban a rendező arról mesél, hogyan várja teheráni házi őrizetben hónapok óta a fellebbviteli bíróság ítéletét.
Egyiptom lesz a cannes-i filmfesztivál első díszvendége. A szervezők hagyományteremtőnek szánják az új kezdeményezést: a díszvendégséggel ezentúl minden évben egy-egy ország filmművészetére kívánják ráirányítani a figyelmet.
A hivatalos programban összesen 54 alkotást mutatnak be 33 országból, közülük húsz játékfilm indul a fődíjért. Négy film rendezője egyszer már hazavihette az Aranypálmát, amiért idén két elsőfilmes is versenghet.
Hatalmas várakozás előzi meg a Sivár vidék és Az őrület határán rendezője, az amerikai Terrence Malick legújabb filmjét, a The Tree of Life (Életfa) című alkotást, a főszerepben Sean Penn-nel és Brad Pittel. Hasonló érdeklődésre számíthat az Olasz­országban már bemutatott legújabb Nanni Moretti-film, a Habemus Papam (Van pápánk), amelyben a rendező a Michel Piccoli által alakított depressziós pápa pszichológusát játssza. A spanyol Pedro Almodóvar La Piel Que Habito (A bőr, amelyben lakom) című komédiájában Antonio Ban­deras egy plasztikai sebészt alakít. Lars Von Trier Melancholia (Melankólia) című lélektani katasztrófafilmjében Kirsten Dunst oldalán ismét Charlotte Gainsbourgot láthatjuk, aki a dán rendező előző filmjében, az Antikrisztusban is főszerepet alakított. Kavasze Naomi filmjének érdekessége, hogy egy évvel ezelőtt készült egy akkor még képzeletbeli hatalmas japán természeti katasztrófáról. A japán alkotó mellett három másik női rendező, az ausztrál regényíró Julia Leigh, a francia Maiwenn és a skót Lynne Ramsay filmje is a fődíjért száll ringbe.
Thierry Frémaux, a fesztivál művészeti igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy az idei válogatás sokszínűséget tükröz a filmrendezők nemzetiségét, korát és filmes stílusát illetően egyaránt. Ugyanakkor egyet­len latin-amerikai film sem kapott helyet a versenyben, Kelet-Európát pedig csak a Romániában született, de Fran­ciaországban élő és alkotó Radu Mihăileanu képviseli a versenyprogramban, Marokkó­ban forgatott La source des femmes (A nők forrása) című filmjével. Magyar alkotás a Rendezők kéthete elnevezésű párhuzamos szekcióban lesz látható: május 20-án mutatják be az alkotók jelenlétében Till Attila Csicska című rövidfilmjét. A húszperces alkotás, a rendező második játékfilmes produkciója a vasárnap zárult Ma­gyar Filmszemlén elnyerte a legjobb kisjátékfilm díját.
A 64. Cannes-i Filmfesztivál Woody Allen legújabb filmjének versenyen kívüli díszbemutatójával kezdődik ma este a francia tengerparti városban. A Midnight in Paris (Éjfél Párizsban) című filmben egy kisebb szerepben feltűnik a francia first lady, Carla Bruni-Sarkozy is. A férje, Nicolas Sarkozy államfő megválasztásának történetét feldolgozó La Conquete (A hódítás) című játékfilm premierjét szintén Cannes-ban tartják május 18-án versenyen kívül.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2011-05-11: Világfigyelő - :

Óvnak a schengeni belső határellenőrzés helyreállításától

Számos felszólaló óvott az Európai Parlament (EP) tegnapi strasbourgi plenáris ülésén attól, hogy az észak-afrikai menekülthullám miatt felszámolják a schengeni vívmányokat, visszaállítsák a rendszerhez tartozó országok belső határain az ellenőrzést.
2011-05-11: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Romakérdés az Európai Parlamentben
A romakérdés is szóba került hétfőn késő este az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén. Az erdélyi, néppárti Winkler Gyula aggodalmát fejezte ki az Erdélyben kirobbant ellentétek miatt. Megfogalmazása szerint a helyi kisközösségek ,,a feszültség, a zaklatás vagy éppen a félelem hatására befelé fordulnak, kirekesztve a velük együtt élő közösségeket".