Költözik a Sing-SingVeszélyben az iskola

2011. augusztus 10., szerda, Közélet

Nem csak az egyértelmű társadalmi következményekkel kell számolniuk az illetékeseknek Sepsiszentgyörgy Csíki negyedi, Sing-Singként ismert szociális lakótömbjének kiürítésekor. A toronyház lakóinak elköltöztetése ugyanis a negyed oktatási intézményeinek helyzetét is alapvetően átrajzolja.

  • Vakációban is működik a Mentsétek meg a gyermekeket! program. Tegnap csomagokat osztottak
    Vakációban is működik a Mentsétek meg a gyermekeket! program. Tegnap csomagokat osztottak

Száztíz családnak ad otthont a Sing-Sing, ahonnan az elmúlt tanévben közel száz gyermek indult reggelente a Gödri Ferenc-iskolába, illetve az Árvácska Napközibe. A szeptemberi folytatásra 87 gyermek szerepel az iskolai nyilvántartásban, ám hogy a következő években ez a szám miként alakul, egyelőre nehezen megjósolható. Az intézmény pedagógusai mindenesetre máris megkongatták a vészharangot, hiszen – kénytelen-kelletlen – a városban ez az iskola idomult leginkább a hátrányos helyzetűek, a kisebbségi, illetve a speciális oktatásban részt vevők fogadásához.
A borús forgatókönyv Bokor Attila szaktanfelügyelő szerint sem minden alapot nélkülöző. "Természetesen igyekeztünk legalább hozzávetőleges képet alkotni, hány, kiköltöztetés előtt álló család készül továbbra is a Csíki negyedi iskolába, óvodába járatni gyermekét – mondta el Bokor. – A családok többsége azonban kivár, így viszont csak az iskolakezdés után foghatunk neki a helyzet korrigálásának."
Ha a soron következő tanévben még nem is forognak veszélyben pedagógusi állások, egy év múlva már húsba vágóan merülhet fel a kérdés. "Ha ezt a gyermeklétszámot kiemeljük a számításból, akkor jövőre legalább három elemi osztály megszűnésével kell számolnunk, ami három tanítónői állás felszámolását vonja maga után, és további három-négy gimnáziumi szinten tanító tanár esetében merülhet fel katedraprobléma" – jelentette ki a szaktanfelügyelő.
Az intézmény megszűnésének veszélyét az önkormányzat alaptalannak tekinti azt követően, hogy a Gödri Ferenc Általános Iskolát és az Árvácska Napközi Otthont egyazon adminisztratív egységbe tömöríti, így biztosítva a működéshez szükséges összlétszámot. Ez azonban legfeljebb középtávon jelenthet megoldást, igazi perspektívát az kínálna, ha vonzóvá is tudnák tenni a két Csíki negyedi oktatási intézményt. Az általános trendet – óvodába még helyben járatják gyerekeiket a szülők, ám iskolába már igyekeznek jobb hírű intézményekbe irányítani őket – ugyanis csak konkrét motiváló intézkedésekkel lehet megváltoztatni.
Sztakics Éva alpolgármester szerint is fokozott figyelmet követel a helyzet. "Az elköltöztetések nyomán várható gyermeklétszám-csökkenésnek az iskolai körzetek átrajzolásával tudnánk elejét venni, de ez aligha lenne elegendő – fejti ki. – Abban gondolkodunk, hogy iskolabuszok beállításával juttatnánk vissza a negyedből elköltöző gyerekeket az iskolába, a napközi otthon konyhai kapacitása révén pedig akár napközis rendszerű oktatást is bevezethetünk a Gödri Ferenc-iskolába, ahol már évekkel korábban kialakítottak egy ebédlőt."
Az intézmény pedagógusai nem csak a jövőt félik, hanem eddigi megvalósításaikat is, a Gödriben ugyanis két hatékony kisebbségi oktatási program is működik. A Mentsétek meg a gyermekeket! elnevezésű program az iskolába járó, hátrányos helyzetű gyermekek – túlnyomórészt romák – megsegítését célozza, míg a Második esély elnevezésű az oktatást elhagyó fiatalok újraiskolázását szorgalmazza. Attól tartanak, hogy a városban, vagy azon kívül szétszóródó fiatalokat már nem lehet összegyűjteni ezekre a programokra, és így a felzárkóztatás esélye is szertefoszlik.
Az eredeti tervek szerint a Csíki negyedi szociális lakásokat kora őszig ürítették volna ki, ám a végrehajtás minden bizonnyal csúszik. Azokat a lakókat, akik rendszeres jövedelmi forrást képesek igazolni, a Mikes Kelemen utcai szociális bérlakásokba költöztetnék, a helyzetet a napokban kezdődő felmérés alapján tisztázzák. Akik képtelennek bizonyulnak a rendszeres lakbérfizetésre, azokat vidéki lakáslehetőségek, illetve olcsó albérletek keresésére ösztönzik, esetükben az önkormányzat pénzügyi hozzájárulással tervezi segíteni az új környezetbe való beilleszkedésüket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 922
szavazógép
2011-08-10: Közélet - Farcádi Botond:

Óvatosan a béremeléssel (Válságtanács Cotroceni-ben)

A béremelés újabb kölcsönöket jelent, miközben a nyugdíj-, a munkanélkülisegély- és az egészségbiztosítási alap hiányát is a pénzpiacokról felvett hitelekből kell fedeznie Romániának – figyelmeztetett tegnap esti sajtónyilatkozatában Traian Băsescu, miután tanácskozásra hívta a kormányfőt, a pénzügyminisztérium és a Román Nemzeti Bank képviselőit a nemzetközi gazdasági helyzet elemzése végett. Az államfő hangsúlyozta ugyan, hogy nincs ok a pánikra, de óvatosságra intette azokat a kormánypárti politikusokat, akik az elmúlt napokban bér-, illetve nyugdíjemelésről beszéltek. Közben Emil Boc kormányfő is meghúzta a vészharangot: a második negyedévi gazdasági növekedés a várakozásoknál alacsonyabb lehet.
2011-08-10: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Kevés a törvényes napszámos

A vártnál kisebb az érdeklődés a napszámosregiszterek iránt: a megyei munkaügyi felügyelőség mintegy 200 igénylésre számított, de csak 101 cég kérte a nyilvántartásokat.