Szombaton és vasárnap az ozsdolai motokrosszpálya ad otthont a Kelet-Európa Bajnokság ötödik futamának. Ez alkalomból kilátogattunk a verseny helyszínére, ahol találkoztunk és beszélgettünk Tóth György magyarországi vállalkozóval, a pálya üzemeltetőjével.
De ne vágjuk ennyire bele a dolgokba, és mondjuk el, hogy az Avas oldalán kialakított pályát tavaly október végén avatták fel, s azóta már több hazai megmérettetésnek is a házigazdája volt. Az ozsdolai pálya hossza közel 1600, a minimális szélessége 8 méter. A rajt-cél keret 40x90 méteres, ahonnan 40 motoros tud rajtolni. A versenyzők dolgát egy hatbuckás hullámsor, tíz ugrató és négy 180 fokos kanyar nehezíti meg.
– Egy éve sincs, hogy felavatták Ozsdolán a motokrosszpályát, és a hét végén máris nemzetközi versenynek ad otthont. Mit kell tudni erről a megmérettetésről, és hogyan került ez Ozsdolára? – kérdeztük Tóth Györgyöt.
– A hét végi viadal a Kelet-Európa Bajnokság ötödik állomása, korábban Macedónia, Szerbia, Törökország és Bulgária adott otthont egy-egy versenynek. Az ozsdolai megmérettetést követően folytatódik a sorozat egy bolgár és egy görög futammal. Előreláthatóan tizenegy ország motorosai indulnak a futamon, vártuk a ciprusiakat is, ám számukra ez a verseny túl messze van. A verseny megrendezése számomra nagy kihívás, és pár nappal a viadal előtt még mindig álomnak tűnik. A kelet-európai bajnoki futam megszervezése egy szentgyörgyi barátomtól, Tompa Csabától jött, aki éveken keresztül versenyzett, és most fia révén még mindig kapcsolatban van a motokrosszal. Tompa az év elején keresett meg azzal, hogy ez a pálya és ez a környezet teljes egészében megfelelne egy nemzetközi futam lebonyolítására. Akkor számomra ez hihetetlen volt, és azt mondtam, hogy örvendek, ha egy román bajnokit meg tudunk szervezni! Azt szeretném, ha a vasárnapi verseny ugyanolyan jó körülmények között zajlana majd le, mint az idei korábbi rendezvényeink. Remélem, sok ozsdolai kilátogat majd az eseményre, mivel ez a verseny róluk is és nekik szól.
– Hány versenyző részvételére számítanak?
– Úgy gondolom, hogy olyan 60 és 80 között lesz a motokrosszosok száma, s a bejelentkezett országok krémje fog nálunk majd versenyezni. A mezőny legnépesebb csapata a bolgároké lesz, akiknél nagy hagyománya van ennek a sportnak. A bolgár csapat mellett itt lesz a szomszédos ország egyik tévétársasága is, amely rögzíti, majd továbbadja az ozsdolai versenyt.
– Hány hazai motoros fog indulni a hét végi viadalon?
– A pontos számukat még nem tudom, de remélhetőleg lesz az ozsdolai ORT Racingnek is versenyzője. Most azon dolgozunk, hogy a székelyudvarhelyi Băcescu Lajost átcsábítsuk hozzánk annak érdekében, hogy a jövőben a mi színeinket képviselje a különböző versenyeken, és ne egy bukaresti csapatét. Ő nagyon tehetséges versenyző, aki esélyes arra, hogy az MX1-es kategóriában megnyerje a román bajnokságot. Számunkra nemcsak az aktív versenyzők leigazolása a fontos, hanem szeretnénk a helyi gyerekek közül kinevelni két-három olyan ügyes versenyzőt, akik az elkövetkező években öregbíteni tudják Ozsdola hírnevét. Sajnos, nem lesz itt a versenyünkön a sepsiszentgyörgyi Sugás Motoros Klub kis tehetsége, Tompa Krisztián, mivel a sorozat korábbi állomásán leesett, és eltörte mindkét karját. Ő tavaly már megnyerte a 65 cm3-esek viadalát, idén átváltott a 85 cm3-es géposztályra, amelynek az egyik esélyese volt.
– Hogy néz ki a háromnapos verseny programja?
– Előreláthatóan péntekre (szeptember 23.) várjuk a versenyzőket, délután kerül sor a nevezésre, majd a motorosok elszállásolására (ezt a szervezők Ozsdolán és Kézdivásárhelyen oldják meg). Másnap, azaz szombaton délelőtt tíz órától kezdődik a szabad- és az időmérő edzés. Ez várhatóan délután öt óráig tart, és nagyon kiélezett versengésre számítunk, hiszen egy jó rajt mindent eldönthet. A viadal harmadik napján, azaz vasárnap lesz maga a verseny. Az első rajt 10 órakor lesz, a díjkiosztóra valamikor öt óra után kerül sor. Sokan az ideérkező motorosok közül nem ismerik az ozsdolai pályát, így nagyon érdekes verseny előtt állunk.
– Hány kategóriában állnak rajthoz a versenyzők?
– Összesen hét kategóriában (65 cm3, 85 cm3, MX1, MX2, MX3, junior és ATV) lesz versenyünk, de a megmérettetésünk amolyan országok közötti csapatverseny is lesz. Ilyen körülmények között nyolcszor három érmet, serleget kell kiosztanunk.
– Milyen terveik vannak a közeljövőre a pályát illetően?
– Ha őszinte akarok lenni, akkor elmondhatom, hogy nagy terveink vannak a pályával kapcsolatosan, amelyet át akarunk alakítani. Célunk, hogy akár világbajnoki futamnak is otthont tudjuk adni. Ehhez volna is tervező a szomszédos Bulgáriában, akit Tompa barátom révén ismertünk meg, és ő szívesen átalakítaná, átrajzolná a pályánkat. A mostani pályánk teljes egészében megfelel az európai szintnek, de mi többet és jobbat szeretnénk. Továbbá az infrastruktúra szempontjából is van, amit tenni, így bőven lesz még munkánk. A sport mellett a turizmusra is hangsúlyt akarunk fektetni, hiszen amíg a férfiak motoroznak, családjaikat valahová el kell szállásolni. A jövőben még jobban oda akarunk figyelni a versenyzésre és ezen belül az endurokrosszra. Ha jól zárul a hét végi verseny, a következő években egyre több megmérettetés helyszíne lesz Ozsdola.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.