Tizenhatodik alkalommal szervezték meg az elmúlt héten Bukarestben az IndAgra nemzetközi mezőgazdasági kiállítást és vásárt. Idén több mint 38 hazai és külföldi stand előtt lehetett bámészkodni és vásárolni, köztük tizenöt székelyföldi vállalkozónál is, akik egységes Székelyföld-standba tömörültek.
Élelmiszerek és csomagolóanyagok, agráripari gépek és termékek, valamint a bor és egyéb szeszes italok vására vonzotta öt napon át az országot. A kiállítók között sok volt az ismerős arc, egyik gazda találóan jegyezte meg, hogy fél Háromszék Bukarestbe költözött. Az étfalvi Csutka Attila (képünkön) fonott és füstölt sajtkülönlegességeivel, a Robi termékcsoporttal jelentkezett, a Diószegi-pékség helyben megépített kemencében Románia legnagyobb, hatvankilós kenyerének megsütésére készült, számos biotermelő, mézes- és kürtőskalácsos kínálta termékét, volt ökörsütés, Nagy Laci pedig 800 literes üstjéből mérte a gulyást a kiállítás napjain. "Bukarest sokkal közelebb van Székelyföldhöz, mint Budapest, tehát már csak az alacsonyabb szállítási költségekért is megéri errefelé is tekintgetni – nyilatkozta Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök. – A gazdasági haszon, az értékesítés mellett a Székelyföld-stand által a valósággal is megismerkedhetett az ország lakossága." A tanácselnök azt mondta, arra bátorítják a székelyföldi termelőket, hogy érdemes Bukarestben, román többségű térségekben is terjeszkedni, hiszen a székely árunak mindenhol presztízse van.
Valeriu Tabără agrárminiszter tavaly a székelyföldit találta a legjobb standnak, de idén is elégedetten nyilatkozott. "Amikor jó pálinkát iszunk, nem számít, milyen nyelvű a felirat az üvegen. Nem a címke számít, hanem az, hogy mire teszik rá" – hangsúlyozta a miniszter a magyar nyelvű feliratokat firtató újságírói kérdésre.
A kiállításon számos állatfajt és fajtát mutattak be, lovak, baromfik, juhok, szarvasmarhák minden hasznosításból (tej- és húsfajták). A rendezvény idején számos szakmai konferenciát is szerveztek, az állattenyésztési témában elhangzott előadásokban Háromszéket pozitív példaként hozták fel. A vásáron több mint 34 800 látogató fordult meg, ami közel ötvenszázalékos növekedést jelent az elmúlt évek átlagához képest.
Csinta Samu, Incze Péter