Görögországnak nem utalják át az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap nyolcmilliárd eurós támogatását a pénzügyi mentőcsomagról esedékes népszavazás előtt – jelezték tegnap este diplomáciai források a franciaországi Cannes-ban, ahol a görög válság kiéleződése miatt rendezett válságtanácskozás zajlott.
A G20-ak csúcstalálkozója előtt összehívott rendkívüli megbeszélésen a vendéglátó Nicolas Sarkozy francia elnök mellett Angela Merkel német kancellár, Herman Van Rompuy, az Európai Unió és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, valamint Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő-pénzügyminiszter, az eurózóna miniszteri csoportjának elnöke és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója vett részt.
Akarnak-e a görögök az eurózónában maradni? – Nicolas Sarkozy francia államfő szerint ez az egyetlen kérdés, amelyet a Jeórjiosz Papandreu görög miniszterelnök által az ország megsegítését célzó pénzügyi mentőcsomag kapcsán szorgalmazott népszavazáson érdemes feltenni. Sarkozy úgy véli: nincs miről tovább tárgyalni, a görögök egyetlen fillért sem kapnak, ameddig nem fogadják el a Nemzetközi Valutaalap által megkövetelt szerkezetátalakítási tervet. A francia pénzügyminisztérium számítása szerint a görögöknek decemberig elfogy minden pénzük.
Pascal Lamy, a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) francia elnöke szerint van esély arra, hogy a pénzügyi mentőcsomagról tartandó görög népszavazáson az igenek győzzenek. Szerinte Görögország kilépése az eurózónából fájdalmasabb lenne a görögöknek, mint az egymást követő megszorító csomagok, amelyektől a negyedik éve recesszióban lévő ország lakossága szenved.
A német bankok a tervezett görögországi népszavazás előtt semmiképp nem hajtják végre a múlt heti EU-csúcson elhatározott adósságleírást – jelentette be a német bankszövetség.
Nem foglalt állást a holland parlament az euróövezeti adósságválság kezelésére a múlt héten kidolgozott európai uniós intézkedéscsomagról, miközben egyes feltételezések szerint a kisebbségben működő kormány jövője is múlhat a képviselők támogatásának elnyerésén.