Băsescu nem adta fel
Nem mond le a közigazgatási reformról Traian Băsescu államfő, aki szerint a parlamentnek már az idei választások előtt el kellene fogadnia az erről szóló jogszabályt.
Az államelnök tegnapi egyetemisták előtt tartott előadásában leszögezte: továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy novemberig fogadja el a parlament a jelenlegi megyék számának csökkentéséről szóló törvényt, majd ezt a közigazgatási reformot fokozatosan ültessék gyakorlatba 2016-ig. Băsescu megismételte érveit, miszerint a jelenlegi megyék túl kicsik, és akadályozzák az ország fejlődését. Szerinte nagyobb közigazgatási egységekkel dinamikusabban fejlődhetne az ország.
Segélyek feltételekkel
A polgármesteri hivatalok január végéig ellenőrzik, hogy a minimális szavatolt jövedelemben, családfenntartási vagy gyermeknevelési segélyben részesülők kifizették-e a helyi adót, ellenkező esetben februártól öt hónapra felfüggesztik e jogaikat. Ha e határidő leteltével sem tettek eleget fizetési kötelezettségeiknek, a polgármester, illetve esetenként a területi ügynökség ügyvezető igazgatója elrendelheti a szociális segély megszüntetését. Az eljárásról sürgősségi kormányrendeletet bocsátottak ki, amely január elsejétől lépett hatályba.
Oktatási korrupciós telefon
Az oktatási, kutatási, ifjúsági és sportminisztériumnál hétfőtől használatba helyezik a 0 800 801 100-as, ingyen hívható telefonvonalat, amelyen a tanügyi rendszerben tapasztalt korrupciós ügyeket lehet jelenteni. "A zöldszám-szolgáltatást kezelők tevékenysége kizárólag a tanügyi rendszeren belüli korrupció kockázatát hordozó esetek rögzítése, illetve az ilyen ügyekről szóló feljelentések rögzítése. A telefonon átvett információkat az oktatási minisztérium etikai bizottsága dolgozza fel, a bizottság pedig a miniszter ellenőrző testülete, illetve más, a törvény által felhatalmazott intézmény rendelkezésére bocsátja azokat" – áll az oktatási tárca közleményében. A zöldszám hétköznap 9 és 19 óra között hívható.
Alig enyhülő korlátozások
A román állampolgárokkal szemben munkapiaci megszorításokat alkalmazó tizenegy EU-állam közül kilenc jelezte az Európai Bizottságnál a korlátozások fenntartását a megengedett ideig. Az elmúlt év végéig tizenegy tagállam – Belgium, Csehország, Németország, Írország, Franciaország, Olaszország, Luxemburg, Málta, Hollandia, Ausztria és Nagy-Britannia – még nem alkalmazta a román és bolgár állampolgárokra a munkaerő szabad vándorlására vonatkozó uniós jogszabályt. Közülük idéntől Olaszországban és Csehországban a szabad munkaerő-vándorlásról szóló közösségi jogszabály előírásai szerint kezelik a bulgáriai és a romániai munkaerőt.