Egészségfelmérés harmadik nekifutásra

2007. június 13., szerda, Közélet
Július 1-jére tűzte ki az egészségügyi miniszter az országos egészségfelmérő program kezdését.

A korábban kétszer elnapolt indítás előtt három héttel még tisztázatlan egy sor gyakorlati kérdés, többek között az is, hogy ki és miként szervezi meg a vérvételt és annak szállítását a laboratóriumokba a kistelepüléseken.

Múlt héten országos tájékoztató körút alkalmával ismertette Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter a megyei közegészségügyi felelősökkel a program lebonyolításának néhány részletét, de gyakorlati útmutató hiányában az igazgatók nem minden kérdésre kaptak választ. Annyi bizonyos, hogy az ország huszonkétmillió polgára egészségi állapotát egy év alatt kívánják felmérni, és utána három hónap alatt végeznék el az adatok feldolgozását. Az alapvizsgálatokra mindenki jogosult, attól függetlenül, hogy fizet-e egészségbiztosítást. A lakosságot levélben értesíti az országos egészségbiztosító a programmal kapcsolatos tudnivalókról, és mindenkinek postán eljuttatja azt a két szelvényt, amivel a családorvosnál, illetve a laboratóriumban kell jelentkeznie.

Érdeklődésünkre dr. Deme Judit megyei közegészségügyi igazgató elmondta, a családorvosok maguk döntenek, hogy melyik laboratóriummal kötnek szerződést. Hozzátette, az általuk végzett vizsgálat után ők írják elő a pácienseknek, hogy a kilenc laboratóriumi vizsgálatot tartalmazó alapcsomagból melyeket (akár mind a kilencet) végezzék el. Ha az eredmények indokolják, a családorvos szakorvoshoz küldheti a beteget. A családorvosoknak a laboratóriumokkal közösen a vérvételt és a vér szállítását is meg kell szervezniük azokon a településeken, ahol nincs laboratórium, hogy a lakosságnak ne kelljen saját költségén utaznia. A program kortól függetlenül a teljes lakosságra kiterjed, minden családtag külön megkapja a maga két szelvényét, csupán ellenőrizni kell a személyi kódot, mert ha hibás, vissza kell küldeni az egészségbiztosítónak, és előzetes egyeztetés alapján mindenkinek abban a hónapban kell jelentkeznie a családorvosnál, amelyikben született.

A pluszmunkát az egészségbiztosító abból a minisztériumi tartalékalapból fizeti, amely a szenvedélyadóból gyűl az államkasszába, az elvégzett szolgáltatásokról a családorvosok és a laboratóriumok minden hónapban jelentést készítenek. Hogy a családorvosi rendelők zsúfoltsága az egészségfelmérés miatt ne növekedjék túlságosan, a minisztérium könnyít a krónikus betegek gyógyszereinek korábbi felírási eljárásán, és egy hónap helyett kilencven napra hosszabbítja e receptek érvényességét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 94
szavazógép
2007-06-13: Közélet - Váry O. Péter:

Maradnak az idei árak (Helyi adók 2008-ban)

Sepsiszentgyörgy önkormányzata nem emeli a jövő évi helyi adók mértékét, ingatlanra, gépjárműre 2008-ban ugyanannyit kell fizetniük a városlakóknak, mint idén. A jövő évi helyi adókat, illetékeket megállapító határozat csak apró módosításokban különbözik az ideitől.
2007-06-13: Közélet - Iochom István:

Megjelent

A napokban jelent meg a kézdivásárhelyi Ambrózia Kiadó 12. könyve. Borcsa János Őrzők és ébresztők című új kötete 1974 és 2006 között lapokban megjelent, vagy tárlatmegnyitókon, könyvbemutatókon elhangzott szövegeit és kritikáit tartalmazza.