Rögtön az elején szögezzük le, hogy a böjt akkor éri el hatását, ha amit vállalunk, meg is tesszük. Ezért természetgyógyász szakemberek és pszichológusok gyakran emlegetik, hogy az a jó böjt, amit mindenki saját lehetősége, elhatározása, életmódja alapján választ ki, és azt betartja.
Az Å‘si idÅ‘kbÅ‘l származó böjt szolgálja leginkább a szervezet megtisztulását, ennek is több fokozata van, és elsÅ‘sorban az állati fehérjék elhagyásával jár, de lehet ennél kÃméletesebb, illetve szigorúbb. Arról, hogy miként hatnak a különbözÅ‘ böjttÃpusok, egyáltalán miért van szükség a böjtre, Nagy Botonddal beszélgettünk, aki képzett sepsiszentgyörgyi természetgyógyász, pszichológus, itthon és Kolozsváron rendszeresen tart elÅ‘adásokat egészségmegÅ‘rzésrÅ‘l, kolozsvári elÅ‘adás-sorozatának cÃme: A mosoly iskolája.
Test és lélek tisztÃtása
– Mi a böjt és miért van szükség rá?
– A böjtöt különbözÅ‘ szempontok szerint lehet megközelÃteni, testi és lelki vonatkozásában. Az elsÅ‘ a fizikai test tiszÃtása. Gondoljuk csak el, evés után elmossuk azt a tányért, amibÅ‘l ettünk, de a gyomrunkat, a vékony- és vastagbelet nem tisztÃtjuk. A vastagbél falán bélbolyhok vannak, felülete úgy néz ki, mint a frotÃrtörülközÅ‘. A bélrendszernek természetesen van egy adott öntisztÃtó mechanizmusa, ami igazán akkor tud működésbe lépni, ha megszüntetjük a terhelését, vagyis a táplálkozást visszafogjuk.
– Hogyan tisztÃthatjuk szervezetünket?
– Egyik legfontosabb tennivaló a sav-bázis egyensúly fenntartása. Rengeteg betegség okozója a szervezet elsavasodása. A szervezet lúgosságáért két enzim felel, ezek akkor tudják egyensúlyban tartani a sav-bázis mennyiséget, ha nem viszünk be túl sok állati fehérjét. Ezért a böjt egyik formája, amikor nem fogyasztjuk a következÅ‘ hat élelmiszert: tejet, tojást, húst, sajtot, fehér kenyeret és édességet. Egy másik módszer, amivel megakadályozzuk a szervezet elsavasodását, hogy olyan tápanyagot viszünk be, ami lúgosÃt. Ide tartozik a zöldségek, gyümölcsök nagy része (nem ajánlott a citrom, narancs, grepfruit, paradicsom), a gyógynövények, fűszerek és természetesen a táplálékkiegészÃtÅ‘k. A túl sok krumpli magas keményÃtÅ‘tartalma miatt nem jó.
– Mit fogyasszunk böjtidÅ‘ben?
– Nagyon sokan azt gondolják, ha megvonják szervezetüktÅ‘l az állati fehérjéket, akkor nem jutnak elég proteinhez, ellenben ez nem Ãgy van. Kiválóan lehet pótolni a hüvelyesekkel, mint a bab, lencse, sárga borsó, a méz is rendkÃvül tápláló, és jó odafigyelni a magvakra, rozsot, árpát, barna rizset, hajdinát fogyasszunk. A káposztáról azt mondják, a szegények tápláléka, valóban olcsó, de ugyanakkor nagyon tápláló. A rostos ételek kiválóan tisztÃtják a bél falát, ezért minden ilyen élelmiszer nagyon hasznos böjtidÅ‘ben is. Egyetlen dióban benne van mindaz, amire az embernek egy nap leforgása alatt szüksége van. A tökmag, a napraforgómag is hasznos, ezeknek a hártyás héja, ami közvetlenül a magot vonja be, nagyon tisztÃtja a belek falát. A tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbb ember nem tudja, mivel táplálkozzék, ha kihagyja az emlÃtett hat élelmiszert, de utána lehet nézni, és kiderül, rengeteg érdekes étel és táplálék kerül figyelmünk elÅ‘terébe. És ne feledkezzünk meg a bÅ‘séges folyadékfogyasztásról se. Igyunk gyümölcsleveket, teát és ezenkÃvül napi legkevesebb két liter tiszta vizet. Ez nagyon fontos, mert nem elég az, hogy nem viszünk be a szervezetünkbe salakanyagot, ahhoz, hogy ami már ott van, kitakarodjék, szükséges a vÃz. Nem szabad tisztÃtókurába fogni megfelelÅ‘ folyadékfogyasztás nélkül, mert az óriási teher a szervezetnek.
Személyre szabott böjt
– A fizikai böjtnek több fokozata van. A lényeg, hogy mindenki olyan böjtöt vállaljon, amit megbÃr. Értelmetlen nekifogni egy nagyon intenzÃv böjtnek, és feleútnál feladni. Inkább vállaljunk kevesebbet, de azt tudjuk végigvinni becsületesen. Lelkileg sem jó, ha kudarcként éljük meg, hogy nem teljesÃtettük, amit elterveztünk, s fizikailag sem, mert ha az intenzÃv böjtöt hirtelen abbahagyjuk, és elkezdjük enni a töltöttkáposztát, az a szervezetet nagyon megterheli.
Az elsÅ‘ szint, amikor erre az idÅ‘re lemondunk a káros szenvedélyekrÅ‘l, mint a cigaretta, kávé, drog, alkohol. A következÅ‘, amikor nem eszünk húst, majd egy másik lépés, amikor kiiktatjuk az állati fehérjéket, a még szigorúbb böjt, amikor csak zöldséget, gyümölcsöt és magvakat fogyasztunk, de a zöldséget és a gyümölcsöt párolhatjuk, fűszerezhetjük, végül pedig csak nyersen fogyasztjuk. Ezt megtehetjük úgy is, hogy fokozatosan, például hetenként hagyunk ki valamit az étrendünkbÅ‘l. Ez amiatt is fontos, mert ugyan a szervezet nagyon rugalmas, alkalmazkodó, de idÅ‘t kell adni neki, hogy hozzászokjék a változáshoz. Nem lehet egyik napról a másikra áttérni a bÅ‘séges táplálkozásról a csak kenyér és vÃz böjtre, visszafelé ez még fontosabb, a szigorú böjt után nagyon megterhelÅ‘, ha egybÅ‘l visszatérünk a szalonnára.
– Mennyi a legkevesebb idÅ‘, amire szüksége van a szervezetnek, hogy megtisztuljon?
– Ha a sav-bázis egyensúly helyreállÃtását tűzzük ki célul, akkor legkevesebb három hétre van szükség. A hat hét ellenben nem véletlen, Ãgy ez a legajánlottab. És hogy ez az egyensúly fennmaradjon, a böjtöt követÅ‘en háromszor annyi zöldséget kell fogyasztanunk, mint húst.
Edzi az akaraterőt
– Lelki szempontból két oldalát érdemes figyelembe venni a böjtnek. Az egyik közvetlenül a táplálkozáshoz kapcsolódik, a másik nem. Az étkezés tekintetében vannak olyan böjtök, amelyek a szervezet biokémiája szempontjából nem feltétlenül egészségesek, viszont lelkileg nagyon megterhelÅ‘ek. Ilyen az is, ha az, aki nagyon szereti a csokoládét, hat hétig nem fogyaszthatja. Ez azért fontos, mert az életben legtöbbször tudjuk, mi lenne a helyes, az erkölcsös, a lelkileg üdvösebb cselekedet, azt is tudjuk, mit kellene tennünk, de nincs erÅ‘nk megtenni. A böjt azért is jó, mert edzi az akaraterÅ‘t. Az ember azért ember, hogy ne úgy vislekedjék, ahogy tud, hanem ahogy akar. Ehhez segÃt a böjt, hogy azt tudjuk megcselekedni, lelkünkbÅ‘l kihozni, a munkában elérni, amit szeretünk, és ne azt, ami sikerül. Ahhoz, hogy saját lelkiségünket, érzéseinket, gondolatainkat irányÃtani tudjuk, jó, ha elÅ‘ször az edzést a fizikai létünkön kezdjük, azon próbáljuk ki akaraterÅ‘nket. Természetesen lehet a kettÅ‘t együtt is, például olyasmit vonok meg magamtól, ami egészséges, és ugyanakkor a lelkemet is edzi. Bármilyen pozitÃv cselekedet, szokás beiktatása az életünkbe és a negatÃv kivonása lelki böjtnek minÅ‘sül.
Az egyik legszigorúbb lelki böjt, amikor az ember kenyéren és vÃzen él egy hétig. Ilyenkor nem éhezik az ember, mert annyi kenyeret eszik, amennyit akar, viszont rettenetesen kÃvánja az Ãzeket. Ahhoz, hogy tudjuk, milyen Ãzvilág van egy ételben, ahhoz meg kell tanulni böjtölni.
A tudásra is hat
– A lelki böjt másik vetülete nem az étkezéshez kötÅ‘dik: amikor elhatározom, milyen, addig számomra szokatlan tevékenységet viszek be napi rendszerességgel az életembe. Például: minden reggel tornászom, minden reggel egy órát angolul tanulok, hat hétig fokozottan figyelek arra, hogy embertársaimmal barátságos legyek, rendet tartok magam körül. Ha egy dohányos hat hétig nem cigarettázik, és utána folytatja, akkor is fontos, mert ezáltal megtapasztalja, hogy nem a cigaretta uralja Å‘t, hanem fordÃtva.
A lélek tisztulását különbözÅ‘ lelki gyakorlatokkal is lehet segÃteni, de ez egy másik dimenzió. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a tudás is összefügg a böjttel. A mai világban a tudás nagyon kéznél van, azt tanuljuk meg, amit az elÅ‘ttünk járók már felfedeztek, nagyon kevés az az ember, aki a szakmájában újat teremt. De ahhoz, hogy sikeresek legyünk, a tudást el kell sajátÃtanunk és alkalmaznunk. Gyakran az akaraterÅ‘ és az önkontroll hiánya akadályoz bennünket, nincs meg a kellÅ‘ kitartásunk, hogy a kellÅ‘ fizikai, szellemi erÅ‘t befektessük.
A böjt tehát több annál, hogy mit nem teszünk az adott idÅ‘szakban, arról is szól, hogy mit teszünk annak érdekében, hogy pozitÃv gondolkodással pozitÃv irányba tereljük életünk kevésbé kiegyensúlyozott és sikeres vonatkozásait.