Hihetetlen számnak tűnik akkor is, ha tudjuk, hogy más megyékből jövők is szaporítják: Háromszéken tavaly 36 778 napszámost jegyeztek be hivatalosan (a munkakönyvvel alkalmazottak száma alig kilencezerrel magasabb, azaz 45 774 fő). A nyilvántartott napszámosok tábora várhatóan növekedni fog, ha a már beterjesztett törvénymódosításokat a parlament megszavazza, és nemcsak cégek, hanem magánszemélyek is foglalkoztathatnak alkalmi munkaerőt.
A megyei munkaügyi hivatal összesítése szerint 171 vállalkozó kért jegyzéket, és 107-en már vissza is adták – a többiek valószínűleg még használják, hiszen nemcsak mezőgazdasági munkára, hanem például rakodásra, hómentesítésre is lehet felvenni embereket. És valóban, több intézmény, polgármesteri hivatal, még a múzeum is igényelt nyilvántartást. A munkavállalók 2–10 lejt kapnak óránként, a felső határértéket azonban kevesen adják meg. A felügyelőség vezetője, Ördög Lajos azt is elmondta, a jegyzék számítógépes feldolgozásából kiderül, hogy ki mennyit és hol dolgozott – a szabály szerint ugyanannál a cégnél legtöbb 90 napot lehet ebben a formában lehúzni, és az is előírás, hogy felsőfokú képzettséggel rendelkező személyt tilos napszámosként dolgoztatni.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.