Támogatják a húsmarhafarmok létesítését

2012. május 8., kedd, Gazdakör

Javában a mezőgazdasági minisztérium által meghirdetett, a nemzeti vidékfejlesztési terv ez évre kiírt pályáztatási időszaka.

Május 31-ig a 121-es, A gazdaságok korszerűsítése című fejezetre fogadnak pályázatokat. Újdonság, hogy az agrártárca, illetve Tánczos Barna államtitkár közbenjárására húsmarhatelepek létesítésére is lehet pályázni, az eligazító füzetben és a pontozásos elbírálásnál a hústermelési ágazatot elsődlegesként sorolták be.
Május 15-től újra lehet pályázni a 141-es, Félig önfenntartó gazdaságok támogatása című fejezetre. Remélhetőleg az eddiginél nagyobb lesz az érdeklődés és pályázó kedv, mivel a pénzügyminisztériumnál sikerült tisztázni a nem jogi személyiségnek számító, engedélyezett személyekre (PFA) és egyéni vállalkozásokra (Întreprindere individuală) vonatkozó, jövedelmi adózások körüli nézetkülönbségeket. A 2003/571-es adózási alaptörvény 42. cikkelyének K pontja szerint ugyanis nem adózandó a mezőgazdaságból és erdőkitermelésből származó jövedelem, kivéve, ha a termelő virágot, zöldséget, gombát termeszt üvegházban, vagy öntözőberendezést használ ezek termesztésére, illetve ha a jövedelem díszfaiskolából valósul meg. Az is tisztázódott, hogy a hazai, illetve uniós költségvetésből kapott támogatások sem adózandók. Ez sokakat meggyőzhet arról, hogy érdemes pályázni, eddig számos gazda a pénzügyi szervek ellenőrzéseitől és a támogatások megadóztatásától tartva nem pályázott. Ezek tükrében érdemes röviden ismertetnünk a Félig önfenntartó gazdaságok fejezet előírásait, követelményeit.
A megnevezés alatt azon gazdaságok értendők, amelyek a családi fogyasztáson kívül az általuk megtermelt mezőgazdasági termékek egy részét a piacon értékesítik. A szakminisztérium azt szeretné elérni, hogy e gazdaságok növeljék termelésüket, és a piac függvényében termékkínálatuk változatosabbá váljék. A pályázat révén gazdaságonként évente 1500 eurós támogatás hívható le, ezt a fix összeget öt éven át folyósítják. A feltételek szerint a pályázónak nem kell önrésszel rendelkeznie, ami hatalmas előnyt jelent a pénzforrás nélküli gazdálkodóknak Az eligazító füzet feltételrendszere szerint a pályázó nem lehet idősebb 62 évesnél, gazdaságának pedig szerepelnie kell a kifizetési ügynökség farmnyilvántartójában vagy a gazdalajstromban. Alap­feltétel: olyan gazdasággal kell rendelkeznie, amely 2 és 8 közötti gazdasági egységgel (GE) bír. A gazdasági egységet bonyolult számítási rendszerrel állapítják meg, amelyben a jövedelemszámításnál csak a farm változó költségeit veszik figyelembe. Egy gazdasági egység 1200 eurónak felel meg. Ez az unió szintjén általánosan elfogadott farmnagyság-számítási mód. A vidékfejlesztési osztályon rendelkezésre álló táblázatokból kikereshető hektáronként a különböző kultúráknak, az állatfajoknak és kategóriáknak megfelelő gazdasági egység. Példaként: egy hektár búza 0,174 GE, egy hektár kukorica 0,241, egy hektár burgonya 1,536, a hektár cukorrépa 0,608, a kaszáló és legelő hektárja 0,166 gazdasági egység. Az állattenyésztésben egy fejőstehénnek 0,881 gazdasági egység felel meg. A táblázatok alapján minden pályázó kiszámíthatja a gazdaságának megfelelő összértéket. Másik feltétel, hogy a pályázónak szabadfoglalkozású-engedélyt kell kiváltania, vagy céget, esetleg egyéni vállalkozást kell bejegyeztetnie a finanszírozási végzés megkötéséig. A pályázónak egyszerű, ötéves időfutamra kiterjedő üzleti tervet kell kidolgoznia. A nyertes pályázatokat három év eltelte után ellenőrzik, ekkor a vidékfejlesztési iroda szakemberei vizsgálják meg az üzleti tervben foglaltak megvalósítását. A gazdának be kell tudnia bizonyítani, hogy a támogatás folyósítása óta eltelt három évben a piacon eladott termékek mennyisége 20 százalékkal, valamint a gazdaság legalább három gazdasági egységgel nőtt. Ha az ellenőrzésnél a pályázó nem tudja bizonyítani ezeket, a fennmaradó két évben nem kapja meg az 1500 eurós támogatást, de nem kell visszafizetnie az addig kapott összeget. A pályázatokat a május 15. és június 29. közötti időszakban fogadják a vidékfejlesztési irodában, Sepsiszentgyörgyön az Állomás negyedben, a Termés utca 1. szám alatt.
Ha a letett pályázatok értéke országos szinten meghaladja a 113 millió eurós keretet, a kiválogatásuk pontozásos rendszer alapján történik. Előnyt fognak élvezni azon pályázók, akik valamely hivatalosan is bejegyzett szakmai szervezet vagy termelői csoport tagjai, gazdaságuk hátrányos helyzetű övezetben található, a pályázó 40 évnél fiatalabb, és ha egy olyan beruházást valósít meg a támogatással, amely az uniós normák betartását célozza. Az elbírásnál pluszpontot kapnak azon pályázók is, akik a kifizetési ügynökségnél letett kéréseikben igényelték az agrár-környezeti kifizetéseket is. A pályázatok összeállításáért az érdeklődőknek a megyei agrárkamarát (Sepsiszent­györgy, Árkosi út 2. szám) kell felkeresniük, ahol segítséget nyújtanak a pályázatok elkészítésében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 940
szavazógép
2012-05-07: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Szívünk mély fájdalmával tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy
özv. KLAMPECZKI JÓZSEFNÉ BOROS ILONA
életének 91., özvegységének 12. évében 2012. május 5-én visszaadta lelkét Terem­tőjének.
Temetése 2012. május 8-án 14 órakor lesz a kézdivásárhelyi régi református ravatalozóháztól.
A gyászoló család
5212
2012-05-08: Gazdakör - Bokor Gábor:

Vigyázni kell a húsmarhaátállással

Nagyon sok szó esik az utóbbi időben a húsmarhatenyésztésről mint a tejelő tehén tartásának alternatívájáról.