A magyar tánc évszázadai címmel tartott rendhagyó történelemórát tegnap Sepsiszentgyörgyön Novák Ferenc Kossuth-díjas rendező-koreográfus és a Háromszék Táncegyüttes, tánccal, zenével. A különleges előadást a hét folyamán bemutatták Háromszék több városában, tegnap délben megyeszékhelyi diákok, este pedig főként a tánc holdudvarában mozgó felnőttek követték.
Az előadás kis oknyomozás, történelemkönyvekben nem létezik – e szavakkal indította mondandóját tegnap este Novák Ferenc, aki olyan légkört teremtett a kultúrpalota Lajtha László Stúdiótermében – a Háromszék Táncegyüttes segédletével –, melyben az is megigézettnek érezhette magát, aki kevésbé jártas a magyar tánc világában. Mert Novák Ferenc "Tata" egy mágus, aki évszázadokon átívelve precízen illesztette kulturális és társadalmi környezetbe a magyar tánctípusok történelmi "rétegződését". Rávilágított: a magyar tánc alakulása olyan folyamat, melynek összefüggései jól kifürkészhetőek, mindösszesen szemléletmód, tudás és kulturális hátország szükséges. Ehhez kellenek, kellenének a szokványos történelem és egyéb órák. S utána, természetesen, Novák Ferenc, aki szerint jó lenne, ha másban is ilyen nagyhatalom lennénk, mint a táncban.
Persze, rendhagyóvá emberi színektől, történetektől vált az esti előadás: például – a kalotaszegi legényes kapcsán –, hogy ülnek Kallóssal Mérán, nézik, amint ropják, s kérdik egy nénitől, mondaná meg, ki a legjobb táncos? Hát az – hangzik a válasz –, aki lábával a legszebben csipkézi ki a levegőt...