DRÁGULNI FOGNAK AZ ÉLELMISZEREK, mert az utóbbi időben gyengült a lej és többe kerül a benzin. Egy hónap alatt két százalékkal drágította termékeit a Petrom kőolaj-ipari társaság, és ez a szállítási költségek növekedését jelenti, egy hónapon belül nő az élelmiszerek, elsősorban a mezőgazdasági termékek és a húsfélék ára.
Emellett az importáru is többe fog kerülni, mert egy hónap alatt 1,1 százalékkal erősödött az euró. A kereskedők szerint az üzemanyag és az euró drágulása miatt az importált élelmiszerek öt százalékkal fognak drágulni. (Evenimentul zilei)
NEM JÓ EZ A TÖRVÉNY. A Pro Democraţia vezetői úgy vélik, hogy a tiszta többségi választási rendszer – melyet a Ponta–Antonescu páros nyújtott be a szenátusba, és ott elfogadtak, s mely hamarosan a képviselőház elé kerül – veszélyt jelent a hazai politikai élet demokratikus alakulására. Felszólították a kormányt és a politikai pártokat, hogy tartsák tiszteletben a Velencei Bizottság ajánlását. A Pro Democraţia elfogadhatatlannak tarja a tiszta többségi rendszert, mert olyan kétpártos politikai váltógazdaságot honosít meg Romániában, mely az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is reform előtt áll. Cristian Pârvulescu véleménye szerint, ha a törvény át is megy a parlament mindkét házán, az alkotmánybíróság minden bizonnyal kifogásokat fogalmaz majd meg, elsősorban az aránytalan népképviselet okán, és a parlament köteles lesz majd annak szellemében változtatni. (Puterea)
NEM VÉDI MEG A BÁRDOT AZ EP. Nagy többséggel elutasította az Európai Parlament Corneliu Vadim Tudor kérését, s kimondta: a politikus mentelmi joga nem érvényes a 2011-es székházbotrány ügyében. A testület azért döntött így, mert a Corneliu Vadim Tudor ellen indított eljárás nem köthető az EP-ben betöltött tisztségéhez vagy politikai véleményéhez. Az EP-képviselő tavaly januárban szidalmazott és tettlegesen bántalmazott egy végrehajtót, amikor a Nagyrománia Párt Emile Zola utcai székházát akarták kiüríteni. A politikus ellen szabálysértési eljárás indult. (Mediafax)
MÉLYPONTON A LEJ. Történelmi rekordnak számít a jegybank pénteken közzétett, eurónkénti 4,4265 lejes árfolyama. A tavalyi év folyamán 1,8 százalékot gyengült a lej, januártól mostanáig pedig már 2,4 százalékot vesztett értékéből a hazai valuta az euróval szemben. (Capital)