Belföldi hírek

2007. november 28., szerda, Belföld
Markó köszönetet mond

Köszönetét fejezte ki Markó Béla RMDSZ-elnök azoknak a magyaroknak, akik a vasárnapi európai parlamenti választáson a szövetség jelöltjeit támogatták. ,,A választások eredményei azt bizonyítják, hogy az erdélyi magyarság jelentős többsége továbbra is határozottan kiáll a közösség politikai egysége mellett" — szögezte le Markó.

A szövetségi elnök szerint a támogatás csattanós válasz azoknak, akik arra számítottak, hogy a magyarság megoszlik, és nem tud képviselőket küldeni Brüsszelbe. Az RMDSZ elnöke egyben jó munkát kívánt Tőkés László független jelöltnek, hogy be tudja mindazt tartani, amit a kampányban ígért, és hogy össze tudja hangolni egyházi és európai parlamenti tevékenységét.

Az SZNT üdvözli a magyar sikert

A Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottsága üdvözli az európai parlamenti választáson elért magyar sikert, és köszönetet mond a székely népnek a választásokon tanúsított felelős hozzáállásért. Tegnap kiadott közleményében az SZNT leszögezi: bebizonyosodott, hogy a székelyek szabadságukért, Székelyföld autonómiájáért képesek határozottan fellépni, a népszavazáson is kinyilvánított akaratukat a választásokon felmutatni. Egyben emlékeztetnek: a Székely Nemzeti Tanács 2003. október 26-án elfogadott határozatában kimondta, hogy az Európai Unió önálló régiójává kívánja tenni a Székelyföldet. Tőkés László személyében ennek a törekvésnek is képviselője van ma az Európai Parlamentben — állítja az SZNT. Szerintük a választási eredmény üzenet az EP magyar képviselőinek, a román politikai elitnek és Magyarország vezetőinek, hogy az autonómiatörekvések felvállalása az erdélyi magyarság jövőjének kategorikus imperatívusza.

A DP benyújtotta a választási törvényt

A Demokrata Párt tegnap benyújtotta a szenátushoz a többségi, egyéni körzetes választási rendszer bevezetéséről szóló törvénytervezetét. A dokumentum értelmében valamennyi jelölt kétfordulós, névre szóló választások útján kerülhetne be a parlamentbe. A tervezet ugyanakkor előírja a szenátorok és a képviselők számának csökkentését is. Így 254 képviselő és 127 szenátor kerülne be a parlamentbe. A szenátori mandátum megszerzéséhez 180 000, a képviselői mandátum elnyeréséhez 90 000 voksra lenne szükség. Törölnék ugyanakkor a parlamenti bejutási küszöböt. Amint arról beszámoltunk, Traian Băsescu államfő csütörtökön konzultációra hívta a parlamenti pártok vezetőit a többségi választási rendszerről szóló törvény kapcsán. A Demokrata Pártot, a Liberális Demokrata Pártot és az RMDSZ-t leszámítva valamennyi alakulat elutasította az államfő meghívását. Markó Béla RMDSZ-elnök tegnapi sajtótájékoztatóján közölte: a szövetség is csak udvariasságból tesz eleget a meghívásnak, és nem támogatja a demokraták tervezetét. ,,Ennek a rendszernek közvetlen hatása lenne ránk: a magyaroknak csak néhány képviselője maradna a parlamentben" — mondta Markó, majd kifejtette: az államelnök túlfeszíti a húrt a kétfordulós, egyéni körzetes választási rendszer erőltetésével, ami azt mutatja, hogy nem tanult a referendum kudarcából, és nem értette meg, hogy a társadalomnak másak a prioritásai. Emlékeztetett: a kormány már elfogadta a vegyes rendszerről szóló jogszabályt, csupán ki kellene azt hirdetni.

Mégsem távozik Vadim Tudor

Meggondolta magát, és korábbi bejelentésével ellentétben mégsem mond le szenátori mandátumáról Corneliu Vadim Tudor. A nagyromániás pártvezér vasárnap este, a választási eredmények közzététele után jelentette be, hogy távozik a parlamentből, és hogy pártjának valamennyi honatyáját hasonló lépésre buzdítja. Tegnap azonban bejelentette: az országnak és a román népnek szüksége van rá, ezért ,,folytatja harcát a banditák ellen".

Gazdag románok: Patriciu, Becali és Ţiriac

Dinu Patriciu olajmágnás 3,1—3,3 milliárd dolláros vagyonával feltornázta magát az első helyre a Capital folyóirat által közölt Top 300-ban, amely a leggazdagabb románokat tartja nyilván. Gyarapodását Patriciu leginkább annak köszönheti, hogy idén eladta a Rompetrol kőolajtársaság részvényeinek többségét. Patriciut Gigi Becali követi 2,8—3 milliárd dolláros vagyonával, illetve Ion Ţiriac 2,202,4 milliárd dollárral. Az első tíz helyezett között egy magyar üzletember van: Teszáry Zoltán. 1,2 milliárd dollárjával ő a kilencedik leggazdagabb román állampolgár. A háromszáz legmódosabb román vagyona összesen 33 milliárd dollárra rúg, tavalyhoz képest ez 50 százalékos növekedést jelent.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 95
szavazógép
2007-11-28: Belföld - x:

Hírsaláta

ROMÁNIAI KÉPVISELŐK AZ EP-BEN. A 35 képviselő között a leggyakoribb foglalkozás a mérnök, a közgazdász és a jogász. Többségük férfi, átlagosan 42 évesek. A 35 képviselő Brüsszelben és Strasbourgban dolgozik 2008. január és 2009. június között, amikor újabb választásokat írnak majd ki.
2007-11-28: Közélet - Bodor János:

Tumultus a zabolai községházán (Tisztázzák a területeket)

A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) kovásznai kirendeltségén folyamatban a földterületek nyilvántartásának tisztázása.