A nagy ki megy Brüsszelbe? hercehurcában elsikkadt az alkotmánybÃróság sokkal fontosabb döntése: visszadobták a nemrég módosÃtott választási törvényt, Ãgy Å‘sszel nem a tiszta egyéni körzetes szavazás érvényesül, hanem a négy évvel ezelÅ‘tti összevisszaság, amely esélyt adott a lista második, harmadik helyezettjének is.
Rossz rendszer, de a taláros testület szerdai határozatával mégis elejét vette egy nagyobb veszélynek.
Nem véletlenül igyekezett oly nagyon a frissen hatalomra került Szociál-Liberális Szövetség már a beiktatását követÅ‘ napokban módosÃtani a választási törvényt. Utóbb az önkormányzati voksolás igazolta, esélyük volt a kétharmados többség megszerzésére, de röpke két hónapos regnálásuk arra is bizonyÃték, ennek bizony keserves következményei lettek volna. FenyegetÅ‘en készültek az alkotmány módosÃtására, a területi, közigazgatási, regionális átszervezésre, s az eddig kiszivárgott jelzések szerint a magyarságnak, de a román demokráciának sem vált volna javára a román nemzeti gÅ‘gtÅ‘l átitatott, abszolút többséggel rendelkezÅ‘ kormányzás.
Május közepén, végén a módosÃtott választási törvény elfogadásakor sok érv elhangzott, hogy miért lenne elÅ‘nytelen. Magyar szempontból engedményeket is tettek, képviseletet biztosÃtottak volna, ahol arányunk meghaladja a hét százalékot, ám az RMDSZ mégsem üdvözölte, nem tartotta jónak a jogszabályt. Például, mert a lakosság jelentÅ‘s hányadának (akár 30 százalékának) szavazata elveszne, sokan, nagyon sokan maradnának képviselet nélkül.
Minden bizonnyal Å‘sszel úgy választunk képviselÅ‘ket, szenátorokat, mint négy éve; fél évvel a voksolás elÅ‘tt már nem módosÃthatóak a játékszabályok. Tény, nem nyÃlik szabad pálya a magyar pártok versenyének, az ötszázalékos küszöb, de még az alternatÃv határ is korlátozza a lehetÅ‘ségeket. A júniusi gyÅ‘zelem után kevéssé valószÃnű azonban, hogy az RMDSZ tárgyalna magyar vetélytársaival, gÅ‘gös megnyilatkozásai arról árulkodnak, biztos benne, egyedül is tarolni tud. A két kis párt még nem tért magához a kudarc megrázkódtatásából, ám hiába bennük az összefogási szándék, ha nincs, akivel.
Magyar szempontból tehát cseppet sem elÅ‘nyös a mostani fordulat, fÅ‘ként, ha a pártok – és elsÅ‘sorban a legnagyobb, az RMDSZ – nem nÅ‘nek fel a feladathoz, nem értik meg, hogy pont olyan bűn elveszÃteni a másik két magyar szervezetre voksoló 80–100 000 polgár szavazatát, mint a módosÃtás esetén országosan fájlalt egyharmadnyit. Semmilyen választási rendszerben nem szolgál javunkra, ha az erÅ‘k egyesÃtéÂse helyett a vetélytársak megsemmisÃtése válik céllá. Pillanatnyilag erÅ‘sÃtheti a szövetség jelenlegi vezetÅ‘it, de hosszú távon nagyon sokat árthat a magyar közösségnek.