Székely Sziget a Katrosában

2012. június 30., szombat, Közélet

Június 28-án nyitotta meg kapuit és ma késő este ér véget a katrosai Evita Szabadidő Központban a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) erdélyi szervezetének negyedik, Székely Sziget nevű rendezvénye, mely Codrin Munteanu prefektus ellenkezését is kiváltotta.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Mi több, kijelentette, szeretné, ha közpénzből többet nem támogatnának „szélsőséges vagy neorevizionista” rendezvényeket. A tábornak mintegy háromszáz állandó résztvevője van, a legtöbben Erdélyből és Magyarországról érkeztek, de az egész Kárpát-medence magyarsága képviselteti magát. A Délvidékről, Felvidékről, Őrvidékről, Muravidékről és Kárpátaljáról érkezett magyarok számára a táborozás díjmentes.
Tegnap Szőcs Zoltán, a HVIM kézdivásárhelyi elnöke elmondta: idén azért esett a választásuk a Katrosára, mivel a romos állapotban levő Fortyogóval ellentétben itt sokkal jobbak a feltételek, a fenyőerdővel körülvett táborhelynek igazi székely szigetes hangulata van. A tábor első napján, csütörtökön a Gábor Áron-sátorban Szabó Ottó faszobrász, Táskai Margó, a Magyar Nem­zeti Gárda országos szervezője és Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legen­dárium alapítója tartott előadást. A rovássátorban rovásírást sajátíthattak el az érdeklődők, a gyereksarokban kézműves-foglalkozás és filmvetítés zajlott. A harcmezőn ki lehetett próbálni az íjászatot, és jurtákat is felállí­tottak. Este mintegy ezer rajongó előtt a Kárpátia zenekar lépett színpadra, őket István Ildikó népdalénekes és a csíkszeredai Role követte. Tegnap újabb előadások hangzottak el: Salamon Ferenc ny. magyartanár, vitéz Orbán Ferenc 88 éves volt leventekatona, Kádár Gyula történész, Tyirityán Zsolt, a betyársereg szóvivője és Seprődi József minősített bortermelő, borkóstoló részéről. A kiállítósátorban Bene Zoltán és Bíró Attila régiséggyűjtő hadtörténeti kiállítását, I. és II. világháborús tárgyi emlékeit lehetett megtekinteni. A túrázni vágyók, mintegy hatvanan, zömében anyaországi fiatalok esztenalátogatáson vehettek részt, ahol orda-, sajt- és túrókóstolás is volt. Este a kolozsvári Balhé, a magyarországi Palmetta és a Titkolt Ellenállás lépett színpadra. A mai nap ismét túrázással kezdődik, egy, a közelben lévő II. világháborús bunkert látogatnak meg, és leleplezik a 907-es pozsonyi csata emlékére állított emlékplakettet. A 11 órakor kezdődő ökumenikus istentisztelet után az előadók sorát Kovács-Nemes László históriás nyitja, majd Toroczkai László HVIM-elnök, Zagyva György Gyula országgyűlési képviselő értekezik a nemzeti ellenállásról, dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, Európa-jogi szakjogász, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány és Szolgálat ügyvezetője, országgyűlési képviselő pedig a Többfrontos küzdelem a székely önrendelkezésért címmel tart előadást. Este Bajna-, Transylmania- és Romantikus Erőszak-koncerttel zárul a negyedik Szé­kely Sziget.
A kézdiszentkereszti rendőrőrs járműve két rendőrrel állandó jelleggel a tábor környékén teljesít szolgálatot, de a szervezők nagyon vigyáznak arra, hogy semmiféle rendbontás ne fordulhasson elő. Szőcs Zoltán megyénk kormánymegbízottjának a táborral kapcsolatos álláspontjáról kifejtette: minden népnek, így a székelyeknek is joguk van az önrendelkezéshez. Mi nem a románság ellen vagyunk, hanem ragaszkodunk hagyományainkhoz, azokat ápoljuk, és azt, amit őseink ránk hagytak, tovább szeretnénk vinni. Bizonyára a Kárpátia verte ki nála a biztosítékot, mivel megtudta, hogy Szerbiából – és nem Szlovákiából, ahogy az több sajtótermékben is megjelent – kitiltották a zenekart. A Kárpátia nem énekel semmi olyant, ami törvénybe ütközne, régi nótákat zenésítettek meg. Ez a legjelentősebb nemzeti rockzenekar, amely összefogásra buzdítja a Kárpát-medencei magyarságot – vélekedett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 748
szavazógép
2012-06-30: Közélet - :

Jó megállapodások Brüsszelben

Bölcs és jó megállapodásokkal zárult az európai uniós tagországok állam- és kormányfőinek tegnap befejeződött kétnapos értekez­lete Angela Merkel német kancellár szerint.
2012-06-30: Közélet - Mózes László:

Külföldi hírek

Magyar polgármesterek világtalálkozója
Fontosnak nevezte a helyi közösségek autonómiáját Sólyom László volt államfő a magyar polgármesterek IX. világtalálkozóján Gödöllőn tegnap. A tanácskozáson 400 magyarországi és határon túli polgármester és alpolgármester vett részt.