Magyart és ukránokat gyanúsítanak uráncsempészéssel
Két ukrán és egy magyar gyanúsítottja van a szlovák—magyar határon szerdán felfedett uráncsempészési ügynek. A szlovák rendőrség szerint a gyanúsítottak összesen közel fél kilogrammnyi uránt próbáltak egymillió dollárért értékesíteni, amely valószínűleg valahonnan a volt Szovjetunió területéről származik.
A korábbi beszámolókban még egy kilogrammról esett szó. A három gyanúsított közül az egyik egy Ukrajnában élő magyar, a másik egy Ukrajnában élő ukrán, a harmadik egy Magyarországon élő ukrán állampolgár. A magyar hatóságok utóbbit vették őrizetbe, őt embercsempészéssel is gyanúsítják. A szlovák rendőrségen fogva tartott másik két gyanúsított a szlovák törvények értelmében tíz-tizenöt év börtönt is kaphat radioaktív anyaggal való visszaélés miatt. A rendőrség azt még vizsgálja, hogy kinek szállíthatták a veszélyes anyagot, illetve hogy kik vehettek még részt a csempészésben. A csempészeket hosszabb ideje figyelték az ügyön közösen dolgozó szlovák és magyar nyomozók, és a két ország keleti részében, az ukrán határ közelében csaptak le rájuk. A szóban forgó anyag többféle módon is felhasználható lett volna terrortámadásokhoz; elegendő mértékben dúsított volt például ahhoz, hogy ,,piszkos bombába" felhasználható legyen.
Sínen a palesztin állam vonata
Mahmúd Abbász palesztin elnök szerdán kijelentette, hogy az annapolisi konferencia ,,sínre tette" a palesztin állam felé tartó vonatot, és üdvözölte George Bush amerikai elnöknek az ügy érdekében kifejtett erőfeszítéseit. ,,Az elért eredmény derűlátóvá tesz bennünket. Egy cél érdekében jöttünk ide, és úgy ítéljük meg, hogy elértük" — tette hozzá Abbász. Szerinte a 2008. végi határidő a megvitatandó kérdések — Jeruzsálem sorsa, a palesztin menekültek, a zsidó telepek és a jövőbeli palesztin állam határai — összetettsége ellenére reális. Abbász megismételte, hogy akkor tárgyalnak a Hamasszal, ha a Gázai övezetet erővel ellenőrzése alá vonó iszlamista szervezet ,,visszakozik a puccstól".